לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזיס טיפול, לורדוזיס מותני מוגבר שקע עמוק בגב

מוטוריקה, יציבה, אורטופדיה והשמנת-יתר ילדים, נוער ומבוגרים

לורדוזיס טיפול בלורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול מדעי וחדשני ב- לורדוזיס מותני מוגבר, לורדוזיס גב תחתון/ שקע בגב התחתון/ בטן בולטת ילדים/ מבוגרים, היפר לורדוזיס מותני/ צווארי/ שקע בצוואר וכן יישור לורדוזיס צווארי/ יישור לורדוזיס מותני טיפול חדשני ומדעי בשיטת 'Adaptive-Load'.

סובלים מ- לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי? הגעתם ישירות לדף הנוכחי? בקרו ראשית בדף יציבה לקויה, דף יציבה ראשי המציג את החידושים המדעיים שלנו בתחום היציבה! חידושים מדעיים ספציפיים ל- לורדוזיס טיפול בלורדוזיס, מופיעים גם בדף הנוכחי. 

לורדוזיס מותני מוגבר, היפר לורדוזיס צווארי הן לקויות יציבה (יציבה לקויה) שכיחות מאוד בעידן הטכנולוגי של ימינו. במוטוריקל מציעים חדשנות מדעית בקנה מידה עולמי בטיפול בלקויות יציבה סגיטליות* ומבחר ענק של כלי טיפול שישנו באופן דרמטי ומובהק את היציבה שלכם, בין אם אתם צעירים או מבוגרים** בין אם אותה יציבה לקויה גמישה או "בהביורלית" – כזו הקשורה למודעות יציבתית נמוכה/ הרגלי יציבה לקויים ו/או רפיון שרירים, כדוגמת שרירי הבטן או שרירי הצוואר הקדמיים, או שמא יש לכם יציבה קשיחה או "סטרוקטורלית"/ מבנית – יציבה המאופיינת בין השאר בקיצור שרירים משמעותי (כדוגמת זוקפי גב עמוקים או שריר המחבר בין עמוד השדרה המותני לירך (iliopsoas muscle) וקשיחות רקמות חיבור/ היעדר טווחי תנועה.

*בעיות גב סגיטליות מתייחס לכלל לקויות היציבה הנראות במבט צידי- רוב בעיות היציבה בעולם המערבי כיום הן סגיטליות: לורדוזיס מותני מוגבר (Lumbar Hypelordosis) הכולל שקע עמוק בגב תחתון ו- בטן בולטת החוצה- פועל יוצא של גורמים גנטיים, מולדים ואף התנהגותיים/ נרכשים, או היפר לורדוזיס צווארי (Cervical Hypelordosis) כלומר הגדלת הקמר בעמוד השדרה הצווארי המתפתח מהצורך הטבעי להרים את הראש בעת שעמוד השדרה החזי (טורקלי) נתון בכפיפה מתמדת ומייצר תמונה קלינית של גב כפוף, קיפוזיס גבי מוגבר/ קיפוזיס בולט/ שוירמן/ שוירמן מחלה, המלווים בד"כ גם במנח כתפיים שמוטות (גם אלה, כלולים בקטגוריית "לקויות יציבה סגיטליות").

מצידו השני של המתרס, יישור לורדוזיס מותני (Lumbar Hypolordosis) או יישור לורדוזיס צווארי (Cervical Hypolordosis) עלולים להתפתח עקב חבלות או טראומות וכן כתוצאה מכיווץ שריר/ים מגונן (protective muscle spasm) עקב ביצוע תנועה חדה ובלתי מבוקרת, כמו כן כאשר עמוד השדרה הצווארי נתון בכפיפה (kyphosis) בהמשך לעמוד השדרה החזי, נראה יישור לורדוזיס צווארי (מידע נוסף בהמשך הדף). יישור לורדוזיס מותני או צווארי שכיח יותר בקרב מבוגרים.

**הנחת העבודה שלנו היא שבהחלט ניתן לשפר יציבה לקויה בכל גיל בעזרת שיטת הטיפול החדשנית שלנו, שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load). עם זאת, בד"כ לקראת גיל 50 ומעלה תידרשו לעבודה מאומצת יותר, לטובת השגת תוצאות מובהקות, אך פחות דרמטיות במקרים מסוימים (של לקויות מבניות/ קשיחות).

נושאים נוספים וחידושים מדעיים מפתיעים בדף:

 • כיצד היציבה מתקלקלת גם בזמן שאנו ישנים במצב מאוזן?

 • מה הקשר בין חורף – יציבה לא נכונה?

 • "גיהוץ עמוד השדרה"– כיצד אנו עושים זאת?
 • 'איסוף סנטר' לבעלי היפר לורדוזיס צווארי- פתרון קסם ליציבה תקינה? לא בדיוק…
 • כיצד אופי המשטח עליו אנו רצים מייצר לורדוזיס מותני מוגבר (או מתון)?

 • השפעת תרגילי ספורט שיגרתיים על לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי,

 • ההשלכות הפוטנציאליות השליליות של שחייה על היציבה שלכם,
 • מדוע קשה כ"כ לשמר יציבה נכונה בהליכה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר?

 • כיצד טיפול בלורדוזיס בשיטתנו יסייע לכם גם בחיטוב הבטן?

מי אנחנו? מהי שיטת 'Adaptive-Load'?

שיטת מוטוריקל ('Adaptive-Load') הינה 'סטארט-אפ' ישראלי בפיזיותרפיה¹, שיטת טיפול חדשנית ו-'פורצת-דרך' הנצמדת לדיסיפלינות מדעיות שונות (אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיסיקה ועוד..) שפותחה במהלך שני העשורים האחרונים לטובת ספקטרום רחב של בעיות מוטוריות, אורטופדיות וכמובן יציבה לקויה. שיטת הטיפול שלנו מביאה לעולם חדשנות מדעית עניפה בכל אחד מתחומי ההמחותנו וספציפית, בתחום היציבה/ לקויות יציבה סגיטליות² נוסף על מבחר עצום של כלי טיפול מקוריים, יצירתיים וחדשניים.

שיטתנו נכנסה בין היתר לאקדמיה ולכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ((Israeli journal of Pediatrics). 

¹אייל ציוני, מפתח שיטת הטיפול ומומחה למוטוריקה ויציבה/ אורטופדיה, מגיע מתחום שנקרא 'רפואת-ספורט', עם התמחות ספציפית במוטוריקה ויציבה (3 שנות התמחות) באגף לרפואת ספורט, המכללה האקדמית בוינגייט, נוסף על לימודי קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה³ בחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה. רקע אקדמי ומקצועי מלא לרשותכם בדף אייל ציוני- כרטיס ביקור מדעי.

²לקויות יציבה סגיטליות הן אחד הביטויים השכיחים ביותר של העידן הטכנולוגי של ימינו, דפוסי יציבה לקויה הנראים במבט צידי, כדוגמת לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי, קיפוזיס בולט, עמידה רפויה ועוד.

³קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה – תורת התנועה ולקויות/ פתולוגיות בשלד ורקמות החיבור בהיבטים מוטוריים, יציבתיים וגם אורטופדיים.

אייל צבר ניסיון קליני של מעל 20 שנה בתחום היציבה, עם פיתוח מתמיד ויישום קליני של מעל 4,500 (!) כלי טיפול מדעיים וחדשניים בכל תחומי התמחותו (מאות רבות מתוכם בתחום היציבה!) לטובת לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס טיפול, קיפוזיס גבי/ גב כפוף/ קיפוזיס צווארי/ גיבנת בעורף, נוסף על חדשנות מדעית ענפה, כלומר רציונל מדעי חדש ותפיסות טיפול חדשניות ביציבה וביתר תחומי התמחותו!

נוסף על העיסוק הקליני, מרצה אייל על שיטתו לפורומים רפואיים שונים, נוסף על הרצאת ארגונומיה ויציבה לחברות הייטק, ארגונים, מוסדות ממשלתיים ועוד.

לאור התעניינות רבה מצד גורמים בחו"ל, בכלל זה משפחות המגיעות אלינו עם ילדיהן מעת לעת לטיפול (בעיקר מצפון אמריקה) בכוונתנו להתחיל בעתיד הקרוב בהעברת ידע לחו"ל (ארה"ב כיעד ראשון) ולהפוך את שיטת 'Adaptive-Load' לבינלאומית.

נשמח להציע גם לכם את כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם, לטובת לורדוזיס מוגבר!

מה הקשר בין טיפול בלורדוזיס למוטוריקה ואורטופדיה (תחומי התמחותנו הנוספים)?

תוהים מה הקשר בין טיפול בלורדוזיס למוטוריקה או אורטופדיה ומה היתרון המשמעותי והייחודי שיצמח לכם בטיפול שלנו? שאלה מעולה!

אז ככה, יציבה נכונה בהתייחס לגפיים התחתונות, נשענת על מנחים אורטופדיים נכונים, הן של כפות הרגליים, הברכיים והאגן. לקות אורטופדית תבוא במקרים רבים לידי ביטוי גם ביציבה לקויה, להלן מספר דוגמאות:

אבל טרם מיצינו את הנושא. יציבה נכונה בהליכה כוללת הליכה נכונה מבחינה קואורדינטיבית, נוסף על קואורדינציה יציבתית (פיתוח בלעדי שלנו!) כך שתוכלו ליהנות אצלנו מ- טיפול יציבה רב מימדי (אינטגרטיבי) כזה הסוגר את כל הקצוות!

למה בחרנו את השם 'Adaptive-Load'?

שמה של שיטת הטיפול שלנו אינו שרירותי. 'Adaptive-Load' שפירושו "עומס מותאם" מייצג בצורה מושלמת את שיטתנו בכל אחד מתחומי הטיפול, כך שבהקשר היציבתי, שני אנשים בני אותו גיל ובעלי יציבה לקויה הנראית זהה לחלוטין למתבונן מהצד, עשויים ליהנות מכלי טיפול שונים בשל התייחסות ספציפית לגורמים כדוגמת:

 • טיפול בקיפוזיס על רקע מבני, כדוגמת מחלת שוירמן/ Scheuermann's kyphosis לעומת טיפול בקיפוזיס על רקע התנהגותי (רפיון שרירים/ גמישות יתר/ היפוטוניה/ הרגלי יציבה לקויים ועוד..),
 • טיפול המותאם למגבלות בטווח תנועה בסגמנט ספציפי/ איזור מובחן אצל מטופל אחד ביחס לסגמנט שונה אצל האחר, או קיפוזיס שמקורו בקשיחות שלד לעומת קשיחות ברקמות רכות,
 • התאמת הטיפול באופן מדויק לקבוצת השרירים/ 'סל השרירים' הקצר אצל מטופל אחד ביחס לאחר, כך לדוגמא, טיפול בקיפוזיס שמקורו בקיצור שרירים זוקפי גב עמוקים ("מוטיב השמיכה הקצרה", תפיסה טיפולית חדשנית ובלעדית במוטוריקל) לעומת קיפוזיס על רקע קיצור שרירים שטחיים יותר, כדוגמת pectoralis minor או Latissimus dorsi,
 • טיפול המותאם למבנה גופו של המטופל ("אקטומורפי" לעומת "אנדומורפי"),
 • טיפול בלורדוזיס/ טיפול בקיפוזיס  בשיטתנו כוללים הן תרגילי גמישות וחיזוק שרירים פסיביים, בהם נעשית המתיחה/ חיזוק באופן מוחלט בידי המטפל, לעומת תרגילים משולבים, בהם המטפל מסייע ותרגילים אקטיביים, בהם המטופל עצמאי לחלוטין, הכל בהתאם לרמתו/ יכולתו ברגע נתון של המטופל!
 • טיפול בלורדוזיס המותאם למגדר (גבר לעומת אישה) וגיל המטופל.
 • טיפול בלורדוזיס המותאם לגורמים פסיכולוגיים-רגשיים (סף רגישות/ סף כאב/ היענות/ "מידת הנחישות"),
 • טיפול המותאם לרמה הקוגניטיבית (הבנת הכלים) והיכולת הקואורדינטיבית של המטופל ("קואורדינציה יציבתית") לסנכרן את תנועת המפרקים השונים כדי להשיג יציבה נכונה,
 • טיפול פונקציונלי המותאם לעיסוקו של המטופל בחיים (!) ומתן מענה מקדים ל"גורמי סיכון" בעיסוקו (בא לידי ביטוי גם בהמלצות ארגונומיה במשרד/ ארגונומיה מחשב/ ארגונומיה ובטיחות…)
 • תוכלו ללמוד בדף חיזוק שרירים, שתרגילי חיזוק שרירים מסוימים, דורשים התנגדות משתנה (דיפרנציאלית") לאורכו של טווח התנועה, בשל מאפיינים פיזיולוגיים וביומכניים של השרירים, כך שהעומס מותאם (אדפטיבי) לאורכו של טווח התנועה וגם משתנה (דיפרנציאלי).
 • גורמים נוספים, שקצרה היריעה מלפרטם..

בתפיסת עולמנו, אותה שונות בין מטופלים מחייבת מתן מענה טיפולי ספציפי (אינדיבידואלי) ובדיוק כאו נכנסת שיטתנו המדעית, 'Adaptive-Load', בהיותה 'תפורה' באופן מדויק למידותיו של המטופל! שימו לב, היצע הכלים הענק שלנו והראייה הרב מימדית (מוטורית-אורטופדית וכמובן, יציבתית) הם המאפשרים את מרחב התמרון והתאמה מדויקת של אסטרטגיית הטיפול לאינדיבידואל!

אז מעבר להתאמה המדויקת של כלי הטיפול למאפיינים האנטומיים-יציבתיים המדויקים והספציפיים שלכם, המאפשרת תיקון/ שיפור יציבה גם במקרים של יציבה לקויה/ עקשת על רקע מבני (סטרוקטורלי) על רקע מחלות (שוירמן קיפוזיס) או גב כפוף בגיל מבוגר, גם אם אתם סובלים מפריצות דיסק/ כאב גב תחתון/ אי נוחות בצוואר או פרסטזיות וחוששים להגיע לטיפול, תוכלו ליהנות מכלי הטיפול שלנו הנחשבים בטוחים ומותאמים לאנשים הסובלים מסימפטומים ומכאובים שונים.

מידע נרחב אודות התפיסות החדשניות שלנו ביציבה, שיטות הטיפול וכלי הטיפול הבלעדיים לרשותכם לאורך הדף הנוכחי ודפי יציבה נוספים באתר (דף יציבה ראשי | קיפוזיס טיפול | ארגונומיה).

📌 שימו לב, מדובר בדפים עתירי ידע ותוכן. ככל שתעמיקו בקריאה, תוכלו להבין כיצד נוכל להיות הכתובת המדויקת ולהעניק טיפול מדויק גם לכם :)) 

יש הנדסת תוכנה, הנדסת חומרים, הנדסת בניין...

אנו מתמחים ב- הנדסת היציבה!

טופלתם בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה מבלי לראות תוצאות מובהקות? נסו אותנו, מבטיחים לכם תוצאות טיפול ברורות, גם ב- בעיות יציבה קשות וגם בגיל מבוגר יחסית!

לורדוזיס מותני מוגבר אצל ילדה בת 9. שקע בגב התחתון שנוצר עקב היפוטוניה וגמישות יתר אצל אותה ילדה. טיפול במוטוריקל מעניק מענה חדשני לאותו היפר לורדוזיס גב תחתון, כולל התייחסות לגב העליון ולצוואר!
בתמונה: מקרה קלאסי של ילדה "רזה עם בטן בולטת החוצה"/ "רזה עם בטן נפוחה"/ "רזה עם בטן שמנה" (מבנה גוף רזה עם בטן) על רקע גמישות יתר ילדים. אבחון יציבה של ילדה בת 9 הסובלת מ- לורדוזיס מותני מוגבר משמעותית/ קשת בגב תחתון/ שקע עמוק בגב תחתון כלומר, יציבה לקויה המבליטה בצורה יתרה ולא פרופורציונלית את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים). לקות יציבה משנית אצל ילדה זו באה לידי ביטוי בהתהוות של קיפוזיס בולט (גבי-חזי) עם כתפיים שמוטות, שכמות בולטות/ "שכמה מרחפת"- winged scapula ומספר סממנים נוספים.    

יציבה נכונה? לא עניין פשוט כפי שחשבתם... וכן, טיפול מול "טיול"? - הרבה מעבר לשגיאת איות.

טוב, אז אמרו לך להתיישר ומה עשית? הרמת את הראש והיישרת (היפנת) מבט לפנים. אופסס.. יצרת היפר לורדוזיס צווארי 😮 

חשבת לעצמך רגע ואמרת, אהה…ברור, לא הרמתי את בית החזה, אז גם את זה עשית- ביצעת פשיטה בעמוד השדרה החזי, כלומר… הרמת את בית החזה ומה קרה אז? אופסס- יצרת לורדוזיס מותני מוגבר או שקע בגב תחתון 😕

אז רגע…מה נסגר פה?

אז באמת רגע לפני שאתם מתייאשים, או מנסים ליישם פתרונות יציבה פשוטים או אינטואיטיביים (כאלה שנראים לכם הגיוניים…) כדי להשיג "יציבה נכונה", במחיר של כאב גב תחתון או כאבי צוואר (במקרה "הטוב") מציעים לכם בחום לקרוא את המידע החשוב בדפי היציבה השונים באתרנו, החל מדף יציבה ראשי (דף גב כפוף | יציבה נכונה) ועד דף טיפול בגב כפוף/ טיפול בקיפוזיס/ טיפול בלורדוזיס (דף נוכחי) ודף ארגונומיה של הגוף ורק אז תוכלו להבין עד כמה שמירה על יציבה נכונה בעידן הנוכחי, הן בעמידה (איך לעמוד זקוף | איך לעמוד ישר | איך לעמוד נכון) בישיבה (איך לשבת נכון מול מחשב | ישיבה נכונה על כיסא) ועל אחת כמה וכמה, בהליכה (איך ללכת זקוף | איך להתרגל ללכת זקוף | איך ללכת נכון) הינה משימה מאתגרת למדי, הדורשת ידע מקצועי ובמקרים רבים כ"כ, גם טיפול (טיפול בקיפוזיס/ טיפול בלורדוזיס) מערכתי ומדויק.

תוכלו להבין גם שפעולה פשוטה לכאורה, העונה לשם "איסוף סנטר" עלולה להיות בעייתית ומזיקה עד מאוד ובנוסף, עד כמה כל אותם "אביזרי קסם" כדוגמת מיישר גב וכתפיים/ מיישר צוואר הנמכרים ברשתות הפארם, חנויות אביזרי אורטופדיה או ברשת האינטרנט עלולים לייצר נזק במקום תועלת.

ואגב הכותרת בראש הפסקה, שלא בטעות תשמיטו את האות פ' במילה טיפול ותהפכו את מה שאמור להיחשב טיפול המייצר תוצאות מובהקות בפרק זמן קצוב, ל- "טיול ארוך טווח" בין קליניקות לפיזיותרפיה או כירופרקטיקה, מבלי למצוא את המזור (דבר המאפיין מטופלים רבים כ"כ המגיעים אלינו, לאחר שנים של טיפולים לא מועילים).

אם תקראו את הפסקה בהמשך הדף הנפתחת בכותרת: "מלחמות עולם בתוך הגוף…" תקבלו הסבר מוחשי למורכבות בהשגת יציבה נכונה בעידן הגאדג'טים של ימינו!

מוטוריקל - כדי ששימור יציבה נכונה, יהפוך גם עבורכם לעניין שבשִדְרָה   🙂

*המונח המקורי "עניין שבשגרה", פירושו דבר שאנו עושים באופן תדיר/ לעיתים קרובות.

"עניין שבשדרה" הוא סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

ראו גם: סימן מסחרסלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית.

ואם נשוב לתחלואי העידן הטכנולוגי, גם הרגלי עבודה לא נכונים מול המחשב או הסמארטפון, כדוגמת אי התאמה נכונה של גובה מסך המחשב או של גובה הכיסא ביחס למסך הניצב על שולחן – "כשלי ארגונומיה" כאלה ואחרים, מהווים טריגר יומיומי להתהוות היפר לורדוזיס צווארי, לצד גב כפוף ואף לורדוזיס מותני מוגבר. 

אז איך אנו מביאים עצמנו לדפוס יציבה של לורדוזיס מותני מוגבר? התשובה פשוטה- סיבוב אגן לפנים/ Anterior Pelvic Tilt – תנועה שכולנו מרבים להשתמש בה, או אם תרצו טריק ביומכני אינטואיטיבי המהווה טריגר אוטומטי, טבעי חסכוני מבחינה אנרגטית ונוח מאין כמוהו להשגת חזה מורם ו- "יציבה נכונה" (וכל זאת למראית עין בלבד*) אולם במחיר של לורדוזיס מותני מוגבר בישיבה ואף בעמידה!

*יציבה נכונה למראית עין בלבד, מפני שאותו טריק ביומכני מנטרל הפעלת שרירי יציבה עמוקים ולמעשה, מחליש אותם עם הזמן (בהמשך הדף תמצאו פסקה שכותרתה: "סיבוב אגן לפנים – מלכודת הדבש בהשגת יציבה נכונה" העוסקת באותו סיבוב בעייתי מאוד של האגן לפנים, המהווה למרבה האירוניה כלי טיפולי בקליניקות רבות לפיזיותרפיה).

ואפרופו "כשלי ארגונומיה" או ארגונומיה בעייתית שהוזכרה לעיל, רוצים לדעת איך לשבת נכון מול מחשב או כיצד להשתמש בצורה בריאה בשאר הגאדג'טים? (סמארטפון, טאבלט..) מידע יקר ערך ממתין לכם בדף: ארגונומיה מחשב/ ישיבה נכונה מחשב/  ארגונומיה ישיבה נכונה (ישיבה ממושכת מול מסך | ישיבה נכונה מול שולחן מחשב | ישיבה נכונה במשרד | ארגונומיה מחשב | ישיבה מול מחשב צוואר | ישיבה נכונה מול המחשב | מיקום מסך מחשב | איך לבחור כיסא מחשב | איך לבחור כסא מחשב | בחירת כסא מחשב | הרצאת ארגונומיה).
מה הופך אותנו למובילים ברמה העולמית בתחום היציבה?
כל התשובות בפסקאות הבאות!

ובחזרה לענייננו, השערה מדעית נוספת שלנו מדברת על קיצור שרירים זוקפי צוואר נרכש המתהווה, תאמינו או לא, במהלך שנת הלילה והעומד בבסיס היפר לורדוזיס צווארי. על מה אנו מדברים? להלן ההסבר:

בדומה לקיצור שרירים/ קיצור רקמות פיזיולוגי המתרחש ברגליים במהלך שנת הלילה* אצל אנשים הסובלים מבעיות אורטופדיות, כדוגמת pes equinus, או אצל ספורטאים/ או אנשים הסובלים מתהליך דלקתי בכף הרגל (plantar fasciitis) מצאנו כי גם בעיות גב אצל ילדים/ בעיות יציבה אצל מבוגרים, הכוללות את המוטיב של מה שאנו מכנים 'שמיכה קצרה'/ קיצור זוקפי גב עמוקים/ קיצור זוקפים (רוב בעיות היציבה כיום אצל מבוגרים בעיקר, כוללות מרכיב משמעותי של קיצור שרירים) אותן בעיות יציבה  נוטות להחמיר לא רק בשעות היום (כתוצאה ממכלול של גורמי סיכון בהם הרגלי יציבה שגויים, גנטיקה, ארגונומיה לא נכונה, עבודה ממושכת מול המחשב, רפיון שרירי יציבה ועוד..) אלא גם במהלך שנת הלילה!(**)  

הידעתם? מבלי שנהיה מודעים לכך, אנו מאמצים את הרגלי/ דפוסי היציבה השליליים שלנו גם במהלך שנת הלילה! טונוס שרירים הנשלט ע"י מערכת העצבים המרכזית, מכניס אותנו לפרקי זמן משתנים במהלך השינה, למנחי יציבה לקויה בעיקר בעמוד השדרה הצווארי (הגדלת/ היפר לורדוזיס צווארי). בנוסף, מנח הירכיים ביחס למנח האגן (הן בשינה על הגב והן על הבטן/ מנח supine ומנח prone בהתאמה) מביא אותנו להתהוות לורדוזיס מותני מוגבר!

ההשערה המדעית שלנו ביחס לטונוס הזוקפים הצוואריים המביא ליצירת היפר לורדוזיס צווארי היא הצורך של מרכזי המוח הגבוהים לפתוח נתיב אוויר (Airway) כדי לאפשר נשימה חופשית בזמן השינה ולמנוע סגירת אותו נתיב אוויר (דבר שעלול לגרום לחנק, או במקרה פחות גרוע לשינה לא עמוקה). שינה טובה דורשת נשימה חופשית ויעילה! כולנו מכירים את התופעה שבזמן צינון או התקררות קשה (עם סינוזיטיס לדוג') קשה לנשום מהאף והשינה פחות טובה (קמים עייפים ולא מרוכזים). הסבר נוסף לאותה יציבה לא נכונה במהלך שנת הלילה הוא שאותם שרירים שהתקצרו במהלך היום בעת שעבדנו עם הסמארטפון/ טאבלט (וכיו"ב) מפעילים כוחות משיכה על השלד כדי להישאר באותו מנח מקוצר גם כשאנחנו ישנים.

במילים אחרות, רקמה שנמצאת במצב מקוצר (גם בהיעדר השפעת כוח הכובד***) נוטה לאמץ את המצב המקוצר שלה ומוסיפה להתקצר (והתהליך הוא יומיומי, מחזורי וקבוע!). גם תפיסה מדעית וחדשנית זו, שהענקנו לה את הכותרת "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו", משנה באופן דרמטי את ההתייחסות בעת טיפול בלורדוזיס/ לורדוזיס טיפול/ טיפול בקיפוזיס במוטוריקל ומן הסתם, מבטיחה תוצאות טיפול טובות יותר!

גורם נוסף המשפיע על היציבה שלנו בעת השינה, הוא ארגונומיית השינה. הרחבנו בדף יציבה לקויה את הדיון בסוגייה של "חורף ו- יציבה לא נכונה". בין היתר, הזכרנו את השינה בלילות החורף הקרים הכוללת "התכרבלות" בשמיכה או מתיחת קצוות השמיכה מתחת לכתפיים או הקרסוליים (דבר בעייתי במיוחד הן מבחינה יציבתית והן אורטופדית בעיקר לסובלים מ- גמישות יתר המאופיינת ב יישור יתר בברך | יישור יתר בברכיים | טריקת ברך).

חשוב לדעת שגם פעולות יומיומיות/ מנחי יציבה תמימים לכאורה, עלולים לייצר עם השנים קיצור שרירים נרכש. כך לדוגמא קיצור שריר iliopsoas (מותן כסל) המתהווה כתוצאה מישיבה ממושכת ומייצר עם הזמן לורדוזיס מותני מוגבר (שקע בגב התחתון).

*חשוב לציין שגם קיצור שרירי הרגליים (gastrocnemius, soleus) שעשוי (עלול) להתרחש בשנת הלילה בהקשר של pes equinus, משליך באופן שלילי על היציבה הכללית ועלול לחשוף את הגוף גם לפציעות אורטופדיות עם השנים.

**אין זה משנה על איזה מזרן אנו ישנים. כלומר, אין כל קשר לטיב המזרן.

***התפיסה החדשנית שלנו בנוגע לקיצור השרירים במהלך שנת הלילה, משנה תפיסת עולם/ הנחת יסוד ותיקה הקיימת עד היום ב- פיזיותרפיה, לפיה אנו זקופים יותר לכאורה בתחילת היום, משום שכח הכובד אינו רלוונטי במהלך שנת הלילה…

חשוב מאוד לציין בהקשר הנוכחי שתי תגליות מדעיות פורצות-דרך שלנו, המדגימות את המכניזם העומד מאחורי אותן לקויות יציבה והמציעות פתרון לתיקון/ טיפול באותם מצבים של לורדוזיס מותני מוגבר ו- היפר לורדוזיס צווארי, וכוונתנו למודל/ עיקרון שלושת ההגאים' ('Three steering wheels principle') וכן "מוטיב השמיכה הקצרה" (מידע נוסף בהמשך הדף).

ציינו שקמר צווארי מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי נובע מהצורך הטבעי להרים את הראש, במצב בו עמוד השדרה החזי נתון בכפיפה, אולם ברירת מחדל אפשרית נוספת (שאף היא אינה בריאה) לסובלים מ- קיפוזיס גביתגב כפוף, היא השמטה של הצוואר לכיוון הקרקע ויצירת צוואר כפוף/ קיפוזיס צווארי/ גיבנת בעורף כלומר, הצוואר נותר כפוף לפנים בהמשך לכפיפה הקיימת בעמוד השדרה החזי. דפוסי יציבה לקויה נוספים כוללים הסעת סנטר קדימה* (sway chin posture) ו- קיפולורדוזיס (קיפוזיס לורדוזיס).

*הסעת סנטר קדימה (sway chin posture)- מושג חדשני שטבענו ביציבה!

אז בא לכם לבוא לחבר'ה ביציאה שווה? תחשבו על יציבה שהיא בגדר…

מוטוריקל - כדי שגם היציבה שלכם תהפוך ל- יציWOW
יציwow-wow מוטוריקל

אמנם לא נוכל להעניק טיפול יציבה ל-צ'יוואווה 😊 אבל אתם, תוכלו לבוא אל החבר'ה ביציאה של יציבה שהיא ממש WOW, או בקיצור יציWOW 

 "יציWOW" הוא סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

*התמונה נלקחה מ- https://petslife.com.mx/2020/03/09/chihuahuenos-con-mas-seguidores-que-tu/

ראו גם: סימן מסחר | סלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית.

בתמונה הבאה, קיפוזיס לורדוזיס (קיפולורדוזיס/ kypholordosis) הכולל: גב כפוף/ קיפוזיס בגב/ קיפוזיס בולט (קיפוזיס גבי מוגבר) עקשת/ kyphosis) עם לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס גב תחתון ו- היפר לורדוזיס צווארי, כלומר יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה, המתבטאת בסימפטומים הבאים:

*הסעת סנטר קדימה (sway chin posture) הינו כאמור מונח חדש שטבענו, המאפיין בצורה מדויקת דפוס יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה של דור הסמארטפונים והטאבלטים של ימינו (דוגמא מוחשית בתמונה מצד שמאל). בדומה למושג 'sway back' באורטופדיה/ פיזיותרפיה המתאר עמידה רפויה עם הסעת אגן קדימה, הסעת סנטר קדימה הינה פועל יוצא של קיפוזיס גבי מוגבר (יכולה לבוא בו זמנית עם עמידה רפויה/ sway back) ונחשבת יציבה לקויה בעלת שכיחות גבוהה ביותר בדורנו. אל דאגה, פיתחנו כלי טיפול מדעיים ומדוייקים לדפוס היציבה המזיק הזה! מידע נרחב בדף הנוכחי ובדף קיפוזיס גבי מוגבר.

קיפוזיס-טיפול-בקיפוזיס-גב-כפוף-בגיל-ההתבגרות-בעורף-מוגבר-בגב-4.gif

בתמונה: קיפוזיס מוגבר (קיפוזיס לורדוזיס): יציבה לקויה/ עמידה כפופה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות (מִשְרַעת רחבה), היפר לורדוזיס צווארי, המשולב עם הסעת סנטר קדימה (כולל תלונות על אי נוחות בצוואר) - בהמשך למנח גב עליון כפוף, כתפיים שמוטות קדימה ו- לורדוזיס מותני מוגבר (היפר לורדוזיס מותני) אצל נער בן 15 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

*שימו לב, הסעת הסנטר קדימה ממתנת במידה מסוימת את חומרת אותו היפר לורדוזיס צווארי, אך מוסיפה מימד של קיפוזיס בצוואר/ גיבנת בעורף!

לפני שנעמיק ב- לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי, ניתן לכם מעט רקע על עקומות עמוד השדרה הטבעיות (במצב של יציבה נכונה).

עמוד השדרה (spine) בבני האדם מורכב מ-33 חוליות שנהוג לחלקן לסגמנטים (מקטעים/ איזורים) באופן הבא:

 • 7 חוליות צוואריות (cervical vertebrae)
 • 12 חוליות חזיות (thoracic vertebrae)
 • 5 חוליות מותניות (lumbar vertebrae)
 • עצם העצה (5 חוליות מאוחות/ מחוברות, sacrum)
 • 4 חוליות של עצם הזנב (coccyx)

במבט צידי (מכונה מבט 'סגיטלי') ניתן להבחין כי עמוד השדרה מורכב מעקומות (curvatures), אשר מהוות את הביטוי היציבתי המובהק ביותר שלנו (ראו תמונה>):

 • לורדוזה (קמר) צווארית (סרוויקלית)
 • קיפוזה (כער) חזית (טורקלית)
 • לורדוזה מותנית (לומברית)
 • קיפוזה עצית (סקרלית)
עמוד השדרה על העקומות הטבעיות שלו, אמור להילקח בחשבון בעת התאמת סביבה ארגונומית נכונה. תהנו מסקירה מקיפה של כלל המשתנים היציבתיים בעת עבודה במשרד, מול המחשב ושאר סוגי המסכים בתוך הרצאת ארגונומיה.
בתמונה: עמוד שדרה במבט צידי (סגיטלי) בעל עקומות נורמליות (ללא לקות). *חזית פונה לצד ימין של המסך (►)

התפתחות עקומות עמוד השדרה:

קיפוזה חזית ועצית הן עקומות ראשוניות-התפתחותיות, אשר מתפתחות בתקופה העוברית בהקשר למנח העוברי (מנח מכוּנָס) ואילו הקמר/ לורדוזה צווארית/ מותנית הן עקומות משניות הנרכשות במהלך הינקות והילדות המוקדמת. למעשה, אותה לורדוזה צווארית מתפתחת באופן ממשי כשהתינוק שוכב על בטנו ומרים את ראשו מעלה, כנגד כוח הכובד, או בעת ישיבה, בעת שמנסה לזקוף את ראשו. לורדוזה מותנית, לעומת זאת נעשית ברורה מעט מאוחר יותר, בעת שהתינוק/ ילד רוכש את המנח הזקוף בעמידה ובהליכה.

התפקידים העיקריים של עקומות עמוד השדרה הם נשיאת עומסים, הענקת גמישות (טווחי תנועה) ושיכוך זעזועים (בלימת זעזועים אקטיבית- דינמית, כזו המתקבלת מפעולת שרירים כדוגמת זוקפי הגב ושרירי הבטן, נוסף על שיכוך פסיבי המתקבל מפעולת הדיסקים הבין-חולייתיים). תפקידים נוספים של העקומות כוללים הגנה על, והכלה (מלשון להכיל) של מבנים (ריאות, לב) וכן, סיוע בשמירה על שיווי משקל. כלומר, במצב של יציבה נכונהיציבה תקינה, עקומות עמוד השדרה מעניקות לנו יתרונות פונקציונליים רבים ונחשבות לגורם חיובי. אולם מאידך, יציבה לקויהיציבה לא נכונה לאורך זמן מובילה להגדלת העקומות הפיזיולוגיות של עמוד השדרה, דבר שבא לידי ביטוי בהתהוות גב כפוףקיפוזיס בולט/ לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון/ היפר לורדוזיס צווארי מוגבר או קיפולורדוזיס (קיפוזיס משולב עם לורדוזיס מוגבר).

בפסקאות הבאות נרחיב את הדיבור על נושא קיצור השרירים ("מוטיב השמיכה הקצרה"), כגורם שלילי ומשמעותי במיוחד בעידן הטכנולוגי, המחולל (מייצר) דפוס של יציבה לקויה.

קיצור שרירים מזיק במיוחד הוא זה של זוקפי הגו/ זוקפי עמוד השדרה. קיצור שרירים כזה יוצר הגדלה של עקומות עמוד השדרה והתהוות בעיות יציבה סגיטליות (קיפוזיס בגב/ קיפוזיס צווארי/ לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי, קיפוזיס לורדוזיס…). דוגמא קלאסית להתהוות קיצורי שרירים באיזור צווארי (סרוויקלי) מוצגת בתמונה הבאה. רק נרגיע אתכם ונספר כי פיתחנו מענה טיפולי מדעי ומוביל גם לאותם קיצורי השרירים… מידע נרחב בדף קיפוזיס גבי מוגבר (סעיפים מס' 7 ו- 8 בפסקה שכותרתה: "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית…").

סובלים מ- לורדוזיס מוגבר? מוטוריקל - תגיעו,  תתיישרו !

בתמונה הבאה: היפוטוניה ילדיםגב כפוף אצל ילדים/ גב כפוף טיפול/ קיפוזיס/ היפר לורדוזיס צווארי בהתהוות- כניעה טוטאלית לכוח הכובד! מנח ישיבה כפופה (סימן שאלה בגב) אופייני של ילד בן 5 בעל היפוטוניה. הילד שהגיע אלינו לטיפול, שומט את כתפיו כלפי מטה ומושך את ראשו לאחור, כדי להשעינו באופן פסיבי על חגורת הכתפיים וע"י כך, להימנע ממאמץ של שרירים יציבתיים (שימו לב לכפל/ קמט בעור באיזור העורף, דבר המעיד על הימצאות במנח יציבתי שגוי כזה במשך תקופה ממושכת יחסית, על אף גילו הצעיר של הילד..). מנח יציבה כזה כולל הישענות על רצועות באופן מזיק ביותר הן לרצועות, למפרקים, למעטפות המפרקיות (קפסולות) לעמוד השדרה כולו, כולל הדיסקים הבין חולייתיים ורקמות רכות נוספות.. ישיבה כפופה כזאת מהווה את הבסיס להגדלת עקומות עמוד השדרה, להתהוות קיצור שרירים (אזור צווארי) ולהתפתחות קיפוזיס בולט, היפר לורדוזיס צווארי, גב כפוף… תמונה זו ממחישה היטב, עד כמה יציבה לקויהבעיות יציבה אצל ילדים מתחילות/ מתהוות כבר בגיל צעיר מאוד!

היפר לורדוזיס צווארי בהתהוות, אצל ילד בן 5 בלבד הסובל מטונוס שרירים נמוך/ היפוטוניה באיזור חגורת הכתפיים ועמוד השדרה, שהגיע אלינו לטיפול.
היפר לורדוזיס צווארי בהתהוות, אצל ילד בן 5 בלבד, הסובל מהיפוטוניה. בהיעדר טיפול לחיזוק שרירי היציבה, בכלל זה זוקפי הגב העמוקים ושרירים מקרבי השכמות, דפוס היציבה הנוכחי עלול להתקבע ולהפוך ללקות סטרוקטורלית (מבנית).

בתמונה זו: ישיבה נכונה על כסא/ יציבה נכונה בישיבהיציבה נכונה לילדים.

אותו ילדכשלושה חודשים בלבד מראשית ההתערבות/ קיפוזיס טיפול/ טיפול בקיפוזיס במוטוריקל מדגים דפוס יציבה שונה לחלוטין, בכלל זה אותו היפר לורדוזיס צווארי גורף שהיה תולדה של גב כפוף, התמתן משמעותית אודות ל-טיפול החדשני שלנו, דבר המאפשר לילד להציג דפוס יציבה בו השרירים, שכבר הספיקו להתחזק באופן מרשים, נוטלים אחריות על היציבה ומורידים את העומס המזיק שהיה קודם לכן על מבנים ורצועות (ligaments).

במוטוריקל יציבה זו עבודת יצירה!

"כי האדם, עץ השדה" (פרשת שופטים, ספר דברים). עמוד השדרה כדימוי לעץ פורח 🙂

מקור התמונה: https://www.google.co.il/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F520165825685658083%2F&psig=AOvVaw1dheSS0d8jG4pnyNVCVv53&ust=1706233649175000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBQQjhxqFwoTCJDi1LL2-YMDFQAAAAAdAAAAABAD

אז מה זה לורדוזיס מותני מוגבר?

לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס (Hyper Lordosis) יכול להופיע גם כ- לקות יציבה עצמאית/ יציבה לקויה הכוללת סיבוב אגן מוגזם לפנים (Anterior pelvic tilt) וקימור מותני/ קמר מותני מוגזם/ קשת בגב תחתון/ שקע עמוק בגב תחתון, עם בטן בולטת לפנים נוסף על ישבן בולט לאחור, בד"כ עם קיצורי שרירים מסובבי אגן לפנים (iliopsoas, erector spinae, quadratus lumborum, rectus femoris) ו/או חולשת שרירים מסובבי אגן לאחור (Gluteus maximus, rectus abdominis & external obliques).

שימו לב, השמנת יתר אצל ילדים, המלווה ב-שרירים רפויים, מגדילה את הסיכון להתהוות לורדוזיס מותני מוגבר כבר בגיל צעיר – מידע נוסף בהמשך הדף. ראו גם: טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים.

 

רזה עם בטן בולטת החוצה/ רזה עם בטן נפוחה? יש לנו במוטוריקל פיתרון מדעי!! אם את/ה רזה עם בטן בולטת החוצה/ רזה עם בטן שמנה/ מבנה גוף רזה עם בטן, והדבר מפריע לך גם מבחינה אסתטית, יש לנו ידע  מדעי וכלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם לשינוי המצב עבורך! בטן בולטת אצל ילדים/ מבוגרים? מידע נוסף בהמשך הדף!

לורדוזיס מותני מוגבר אצל ילדה בת 9. שקע בגב התחתון שנוצר עקב היפוטוניה וגמישות יתר אצל אותה ילדה. טיפול במוטוריקל מעניק מענה חדשני לאותו היפר לורדוזיס גב תחתון, כולל התייחסות לגב העליון ולצוואר!
כאמור, מקרה קלאסי של ילדה "רזה עם בטן בולטת החוצה"/ "רזה עם בטן נפוחה". אבחון יציבה של ילדה בת 9 הסובלת מ- לורדוזיס מותני מוגבר משמעותית/ קשת בגב תחתון/ שקע עמוק בגב תחתון כלומר, יציבה לקויה המבליטה בצורה יתרה ולא פרופורציונלית את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים). לקות יציבה משנית אצל ילדה זו באה לידי ביטוי בהתהוות של קיפוזיס בולט (גבי-חזי) עם כתפיים שמוטות, שכמות בולטות/ "שכמה מרחפת"- winged scapula ומספר סממנים נוספים.    
להטות שכם זה דבר נהדר...
אך לא כל אימת שעל יציבה ועמוד השדרה מדובר!

*פירוש הביטוי "להטות שכם" בשפה העברית הוא לסייע, לעזור.

לורדוזיס מותני מוגבר, במקרה זה אצל ילד בן 9.5 הסובל מהשמנת יתר קלה, מעצים/ מגביר את מימדי השמנת היתר, כפי שניתן לראות בבירור.
תמונה נוספת באותו הקשר: ילד בן 9.5 הסובל מ השמנת יתר קלה, בשילוב לורדוזיס מותני מוגבר/ קמר מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון, כלומר, יציבה לקויה המבליטה בצורה יתרה את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים).

שתי הערות קצרות לפני שנמשיך… 

1. ברוכים הבאים לאתרנו המחודש! מוזמנים ליהנות מהתוכן המדעי העשיר, גם בהקשר של לורדוזיס טיפול בלורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי.

אנו שוקדים בימים אלה על העלאה של כ- 120 דפים מאתר מוטוריקל הישן. להצצה באתר הישן, לחצו כאן!

מדוע איננו מחוברים לוואטסאפ??

2. תוהים מדוע איננו מחוברים לוואטסאפ? ההסבר לכך פשוט: לתפיסתנו, כל פעולה של הקלדה ממושכת בסמארטפון נחשבת להרסנית במיוחד ל- יציבה ולעמוד השדרה! מגיעים אלינו במשך השנים מטופלים רבים (נערים/ אנשי הייטק) בעלי יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה, עם סימפטומים קשים של כאבי צוואר/ כאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש (אפילו סביר) באפליקציות המבוססות על העברת מסרים בהקלדה. מוזמנים להיכנס לדף קיפוזיס טיפול/ טיפול בקיפוזיס ולגלות מידע חשוב נוסף!

לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס בגב/ היפר לורדוזיס צווארי? תגליות מדעיות חשובות שלנו, העומדות בבסיס טיפול בלורדוזיס במוטוריקל:

שיטת מוטוריקל הביאה לעולם מבחר תגליות מדעיות בתחומי ההתערבות השונים שלנו (התחום המוטורי, יציבתי, אורטופדי, הפרעות קשב וריכוז וגם השמנת יתר). תגליות מדעיות חשובות ביותר בתחום היציבה, וספציפית בהקשר של לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי, הן:

 • 'מודל שלושת ההגאים' the) Three steering wheels principle)- מודל ביומכני, המאפשר לנו הן להגמיש שרירים/ רקמות חיבור והן לחזק שרירים או סגמנט מסוים בעמוד השדרה וברזולוציה מדויקת/ פילוח מדויק למאפייני היציבה של המטופל, גילו, עיסוקו ועוד והלכה למעשה- להעניק טיפול מדויק לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר או היפר לורדוזיס צווארי וכמובן, גם לסובלים מ- קיפוזיס בולט (ראו קיפוזיס טיפול | טיפול בקיפוזיס).

מודל שלושת ההגאים שלנו מאפשר השגת:

 • חיזוק שרירים יעיל מאין כמוהו של שרירים יציבתיים עמוקים ומובהקים (שקשה מאוד/ כמעט שלא ניתן לחזקם בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה/ פילאטיס וכדו') כדוגמת זוקפי עמוד שדרה חזי או שרירי צוואר קדמיים ושרירי בטן *בתפקיד יציבתי פונקציונלי ויוצא דופן (*מידע נוסף בהמשך הדף).
 • יישום קליני של מבחר תרגילי גמישות בגב/ מתיחות מתקדמות ויעילות מאין כמותן, לאיזורים בעייתיים כגון גב תחתון בעת יישור לורדוזיס מותני, או גמישות שרירים אחוריים בצוואר/ עורף (מתיחת צוואר) בעת יישור לורדוזיס צווארי/ טיפול לורדוזה.

הידעתם? גורם ראשון במעלה כיום להתהוות (וגם להחמרת) בעיות יציבה/ יציבה לקויה, הינו קיצור שרירים נרכש (דבר שאנו מכנים בשם "מוטיב השמיכה הקצרה"). טיפול שאינו מעניק מענה מדוייק לאותו קיצור שרירים נדון לכישלון מלכתחילה! 

לידיעתכם, בעידן המודרני יש נטייה טבעית ומזיקה להגברת עקומות עמוד השדרה אצל רוב האוכלוסיה. יש לנו כלים בלעדיים ויוצאי דופן לטובת "גיהוץ"/ remodeling (עיצוב מחודש) של עקומות עמוד השדרה/ מיתון עקומות עמוד השדרה/ יישור עמוד השדרה לבעלי יציבה לקויה כדוגמת יציבה קיפוטית/ קיפוזיס גבי מוגבר, לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי מוגבר, קיפולורדוזיס (קיפוזיס בולט המשולב עם לורדוזיס מוגבר). שימו לב, ברשותנו כלים חדשניים שיאפשרו לכם ממש "לגהץ" את עמוד השדרה שלכם, כדי למתן את העקומות המוגברות שהתהוו עם השנים!

לורדוזיס מוגבר? נמאס לכם לגהץ את כרטיס האשראי על טיפולים לא מועילים? תגיעו אלינו, תתחילו "לגהץ" את עמוד השדרה™ כדי להשיג יציבה נכונה!

מה פירוש "גיהוץ עמוד השדרה" ??

שיטתנו (שיטת מוטוריקל, "Adaptive-Load") מציעה חדשנות מדעית המאפשרת, לראשונה בעולם, לרכך באופן דרמטי וליישר (ממש "לגהץ"™) את העקומות המוגברות של עמוד השדרה שלכם, על המעטפות המפרקיות שלו (קפסולות/ capsules) רקמות החיבור (כדוגמת Fascia/ "פשיה", רצועות/ ligaments) והשרירים העוברים בין/ לאורך החוליות!

תוכלו ללמוד בדף טיפול יציבה כי אותן מעטפות מפרקיות, רקמות חיבור ושרירים נוטים להתאים עצמם למנח היציבתי השגוי שלנו ולהתקשות/ להתקצר עם השנים וכך למעשה, להפוך דפוסי יציבה לקויה כמו לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי או קיפוזיס/ גב כפוףשבראשיתם היו גמישים או "בהביורליים" כלומר התנהגותיים, יציבה לא נכונה שבבסיסה רפיון שרירים, מודעות יציבתית נמוכה, הרגלי יציבה לקויים, שפת גוף/ דימוי גוף נמוך וכיו"ב, לדפוסי יציבה לקויה קשיחים/ נוקשים/ מבניים ("סטרוקטורליים") כדוגמת לורדוזיס צווארי נוקשה על רקע קיפוזיס מבניקיפוזיס מודגש!

תוכלו להרגיש את עמוד השדרה שלכם מתיישר בהדרגה ממש לנגד עיניכם ובכל טיפול (בזמן הטיפול). 

גיהוץ עמוד השדרה המבוסס על מודל שלושת ההגאים™ שלנו, מלווה בתרגילי חיזוק שרירים, שתכליתם להיכנס לתוך אותו "וואקום" שנוצר ולתמוך/ לשמר/ "לתפוס שליטה" על המנח המחודש והנכון (יציבה נכונה) של החוליות מטיפול לטיפול!

ולא בכדי, הבאנו בדף טיפול יציבה את הציטוט הבא:

"אני מרגיש שהגב שלי 'תקוע' במצב זקוף, כאילו ששרירים שלא ידעתי על קיומם לא נותנים לו להתכופף גם אם אני מרוכז בדברים אחרים…"

*בכוונתנו להפוך את גיהוץ עמוד השדרה ™ לפטנט רשום בעתיד הקרוב.

*מידע נרחב אודות יישור גב עקום/ יישור לורדוזיס/ טיפול בלורדוזיס/ קיפוזיס טיפול בשיטתנו ממתין לכם גם בהמשך הדף!

טיפול בלורדוזיס במוטוריקל: כיצד אותו מודל ביומכני ישרת אתכם בעת טיפול בלורדוזיס מותני מוגבר?

ובכן, ככל שהיציבה שלכם מאופיינת בהיפר לורדוזיס/ לורדוזיס מותני מוגבר, תהנו ממתיחות חדשניות ויוצאות דופן (הן ברמת הדיוק והן בעוצמה) לזוקפי הגב העמוקים הלומבריים שלכם (עמוד שדרה מותני) וכן, לשריר המחבר בין עמוד השדרה המותני לירך (iliopsoas muscle) לשריר הירך (rectus femoris) – אחד מראשיו של השריר הארבע ראשי וככל שקיים הצורך, אז גם לשריר המרובע המותני (quadratus lumborum) מידע נוסף בדף גב כפוף.

ומה לגבי חיזוק שרירים? ובכן חיזוק שרירי יציבה בעזרת מודל שלושת ההגאים ובאופן ספציפי לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר- אותו מודל מאפשר, בין היתר, חיזוק שרירי בטן (rectus abdominis, external obliques) וישבן (Gluteus maximus) באוריינטציה יציבתית מדויקת, נוסף על שרירי זוקפי גב כדוגמת semispinalis thoracis, longissimus thoracis, spinalis thoracis.

*מידע חשוב נוסף בנושא טיפול בלורדוזיס צווארי מוגבר וחיזוק שרירים זוקפי גב ושרירי צוואר קדמיים בהמשך הדף!

הידעתם? לשרירי הבטן חשיבות אסטרטגית ליציבה נכונה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר או קיפוזיס מבני/ מחלת שוירמן!

אחות התובנות המדעיות המשמעותיות שלנו בנושא יציבה נכונה, היא החשיבות האסטרטגית של שרירי הבטן העמוקים וגם במידה מסוימת השרירים השטחיים, הן לטובת השגת יציבה נכונה ובמיוחד לטובת שמירה עליה לאורך זמן.

שימו לב, לאחר שריככנו את עמוד השדרה שלכם בטיפול, עדיין נדרשת מכם היכולת להתגבר על התכונות הביומכניות של עמוד השדרה המאפשרות להשיג גב זקוף למראית עין, ע"י שימוש אינטואטיבי, כלומר אוטומטי- מוכר, פשוט ו- "הרגלי" בסיבוב אגן לפנים (APT) ויצירת לורדוזיס מותני מוגבר – דבר חסכוני מבחינה אנרגטית, אך בה בעת כזה המייצר עומס ניכר על הגב התחתון.

חיזוק שרירי הבטן בכלים הבלעדיים שלנו יאפשר לכם למתן את הלורדוזיס המותני המוגבר וגם ליישר את עמוד השדרה החזי (כל אימת שאתם סובלים מ- קיפוזיס לורדוזיס/ "קיפולורדוזיס") וכל זאת מבלי להעמיס כלל על הגב התחתון, יתרון אדיר שאינו מובן מאליו באסטרטגיית טיפול בלורדוזיס! הדבר רלוונטי בעיקר לחבר'ה מבוגרים הסובלים מקיצור שרירים ("שמיכה קצרה") או אפילו קיפוזיס מבני בגיל ההתבגרות כדוגמת מחלת שוירמן בגב וכן לבעלי קואורדינציה יציבתית נמוכה. ראו גם פסקת "מלחמות עולם בשימור יציבה נכונה" בדף טיפול יציבה וכן, את פסקת "סיבוב אגן לפנים – מלכודת הדבש בהשגת יציבה נכונה" בהמשך הדף.

טיפול בלורדוזיס עם ערך מוסף שווה וגם נכסף 💲 😊

ואם כבר חיזוק שרירי בטן, הרווח/ ערך מוסף שיצמח לכם נוסף על טיפול בלורדוזיס הוא חיטוב/ מיצוק הבטן באופן דרמטי! שווה- לא??

"בטן גב" במוטוריקל 

 

אינו בגדר שיזוף.

 

"בטן גב" זה שיפור יציבה + שינוי מתְאָר הגוף!

 

 

וגם לכך אנו קוראים "גם וגב", או במקרה זה, "גם וגב ובטן כמובן" 🙂

תמצאו אזכורים נוספים בהמשך הדף לסלוגן שטבענו "גם וגב".

*גם וגב® הינו סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל! (ראו: סימן מסחר | סלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית).

תגליות מדעיות נוספות בהקשר לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי:

 • 'מוטיב השמיכה הקצרה', אחת מגולות הכותרת של שיטתנו, תגלית מדעית חשובה ביותר המתייחסת לגורם מספר 1 להתהוות לקויות יציבה סגיטליות (ראו הגדרה לעיל) וספציפית לבעלי היפר לורדוזיס צווארי ו- לורדוזיס מותני מוגבר וכוונתנו, כמובן לקיצור שרירים ורקמות לאורכו של עמוד השדרה המגדיל את העקומות הטבעיות שלו, מונע מאיתנו להתיישר בצורה חופשית ומייצר פיצויים מזיקים בעת ניסיונות לשמור על יציבה נכונה. מידע נרחב בהמשך הדף וכן בדף גיבנת בעורף.
 • 'הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו'- שנת הלילה, דבר טבעי ביותר ותמים לכאורה, במהלכה עמוד השדרה שלנו אינו נדרש להתמודדות עם כוח הכובד (גרביטציה) כך שאין לכאורה השלכות שליליות על היציבה, נכון? אז זהו שלא, כלומר היציבה שלנו כן מתקלקלת גם בשעה שאנו במצב מאוזן. מידע נרחב בנושא ארגונומיית שינה והגדלת/ היפר לורדוזיס מותני/ צווארי בעת השינה תמצאו גם לעיל.

חשוב לציין כי שימור יציבה נכונה בהליכה לבעלי לקויות יציבה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותנית מוגברת הינה משימה מאתגרת יותר הדורשת קואורדינציה יציבתית טובה יותר, בין היתר מתוקף העובדה שרירי הרגליים (כדוגמת rectus femoris) והאגן (iliopsoas) מפעילים כוחות משיכה על השלד בעת ההליכה (וקשה יותר להשיג בקרה מוטורית/ לפקח על השרירים ועל היציבה אגב תנועה..) יתרה, אותם שרירים נמצאים ביתרון ביומכני מובהק ביחס לשרירים האנטגוניסטיים (הנגדיים) באוכלוסייה זו ובהשוואה לאדם שאינו סובל מ- היפר לורדוזיס/ לורדוזה מותנית מוגברת, במילים אחרות, אדם שאינו סובל מהימצאות שקע עמוק בגב תחתון/ היפר לורדוזיס נדרש פחות להפעיל את השרירים האנטגוניסטיים שלו במטרה לשמור על יציבה נכונה בהליכה (מידע נוסף בפסקאות הבאות).

**ילד/ מבוגר הסובל מקואורדינציה יציבתית נמוכה (מרבית האוכלוסיה!), יתקשה להקטין את הלורדוזה המותנית או הצווארית, ינסה למשוך את הצוואר/ את הראש לאחור, או את הכתפיים כלפי מעלה (ומגוון תנועות שגויות נוספות…) או שינסה לבצע מס' תנועות נכונות בו-זמנית, אך ללא הצלחה יתרה. בהיעדר קואורדינציה יציבתית נאותה, ניסיונותיו עשויים להיות עַקֳרים, לא מועילים וברוב המקרים אף מזיקים!

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control או "בקרה יציבתית") הינו מושג נוסף שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל, מושג המהווה פריצת דרך של ממש ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות/ טיפול בבעיות שיווי משקל. בהקשר היציבתי, ניתן להגדירו כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם מוּדע) בין אברי הגוף (גו ועמוד השדרה על מקטעיו/ חלקיו השונים, לבין האגן, הראש, השכמות והגפיים…), מתוך הבנת היחס האופטימלי בניהם ויכולת שליטה בדרגות החופש השונות (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח זקוף בחלל. או במילים פשוטות יותר, היכולת לשנות בו זמנית מנח של מס' אברי גוף, כדי להשיג יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה בהליכה ועוד (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד וכו').

לידיעתכם, מצאנו גם קורלציה (קשר/ מִתְאַם) משמעותית בין קשיי קואורדינציה ילדים (הפרעת סרבול מוטורי | ילד קלמזי | מסורבלות מוטורית) ל- קואורדינציה יציבתית נמוכה. כלומר, ילדים/ מבוגרים בעלי סרבול מוטורי, עשויים להתקשות יותר בתכנון (בהתארגנות לקראת/ בהשגת) יציבה נכונה.

באותו הקשר, גם הפרעת קשב וריכוז ילדים בעלת מרכיב של מוסחות, עשוייה מאוד להקשות על ילדים, נוער וגם מבוגרים להפעיל בקרה עצמית על מנח היציבה שלהם. מתוארת בספרות המקצועית קורלציה (מתאם) של כ- 50% בין הפרעת סרבול מוטורי ל- הפרעות קשב וריכוז ילדים. ילד/ מבוגר בעל סרבול מוטורי הסובל גם מ- הפרעת קשב וריכוז עלול להתקשות מאוד ב- שמירה על יציבה נכונה!

ראו גם: הפרעת קשב וריכוז טיפול.

על אותו עקרון, הזכרנו את הקורלציה (ממשק) שבין השמנת יתר אצל ילדים וגם מבוגרים, להתהוות לורדוזיס מותני מוגבר ועל כך נרחיב את הדיבור בפסקאות הבאות.

מידע נרחב אודות תגליות מדעיות אלה ונוספות ותרומתם המכרעת ליציבה שלכם תמצאו בדף יציבה לקויה.

התמונה נלקחה מ: http://www.roystoncartoons.com/2014/03/first-world-war-cartoons.html

"מלחמות עולם" בתוך הגוף/ כוחות ביומכניים נגדיים המשבשים את דפוסי היציבה שלנו…

חשוב להדגים בהקשר קואורדינציה יציבתית עליה דיברנו בפסקאות הקודמות, את 'מוטיב השמיכה הקצרה' (*). רובן המכריע של לקויות יציבה/ בעיות יציבה אצל ילדים/ מבוגרים, כדוגמת קיפוזיס בולט או לורדויס מותני מוגבר, כוללות קיצורי שרירים נרכשים או מולדים (קיצור שרירי זוקפי הגב, שרירי החזה וכיו"ב). כדי שהילד/ המבוגר יוכלו להגיע או לשמר עמידה זקופה, עליהם לבצע פעמים רבות מס' תנועות הנחשבות מנוגדות זו לזו וליתר דיוק, תנועות נכונות שממש מתנגדות זו לזו (בעת שמבוצעות בו-זמנית, לכן השתמשנו בביטוי הקיצוני "מלחמות עולם" בכותרת הפסקה) כדי להתגבר על קיצורי השרירים הקיימים (כדי שזקיפת הגו לדוגמא, לא תבוא על חשבון שקע עמוק בגב/ היפר לורדוזיס מותני/ התהוות לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון, או להיפך: שמיתון/ יישור לורדוזיס מותני לא יבוא על חשבון היווצרות של גב כפוף/ קיפוזיס גבי בולט). 

לפיכך, מעבר לצורך בהארכת שרירים (גמישות שרירי היציבה), זקוקים הם לקואורדינציה יציבתית טובה יותר בהשוואה לבעלי יציבה לקויה שאינם סובלים מקיצורי שרירים משמעותיים (ומן הסתם, גם בהשוואה לאנשים בעלי יציבה נכונה).

וכפי שכבר הזכרנו, ילדים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותני מוגבר (היפר לורדוזיס מותני/ בטן בולטת החוצה), זקוקים לקואורדינציה יציבתית טובה יותר לטובת יישור עמוד השדרה!

גם 'מוטיב השמיכה הקצרה' בהקשר היציבתי, הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל. מושג המהווה פריצת דרך ממשית הן בהבנה והן ב- טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה!

◄ ושוב בעניין לורדוזיס מותני מוגבר בעת הליכה – זוכרים את "גם וגב", רווח כפול בהקשרים יציבתיים שונים שהזכרנו בדף גב כפוף? (דף יציבה ראשי)

קבלו "גם וגב" נוסף וחשוב ביותר > נלמד אתכם להשיג מנח תקין בעמוד שדרה מותני/ באגן בעת הליכה, דרך הפעלה אוטומטית של שרירי הישבן* דבר שיסייע לכם במיוחד גם בהשגת הליכה נכונה, אסתטית ויעילה מבחינה אנרגטית! תהנו מכלים/ תרגילים בלעדיים המטמיעים במערכת העצבית-שרירית תבניות תנועה חדשות ויעילות, המחליפות את סכמות התנועה הישנות והמזיקות!

ניתן לומר שה-"גם וגב" במקרה הזה מתאר רווח מחומש (5) או משושה (6) ממש חגיגת בריאות שלמה!

I. תשיגו אסתטיקה בהליכה (הליכה נכונה/ צורת הליכה נכונה/ איך ללכת נכון

II. חיסכון אנרגטי,

III. חיטוב שרירי הישבן – רווח נאה (תרתי משמע) על הדרך' (גם כן תרתי משמע :))

IV. מניעת יציבה לא נכונה בדפוס לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר/ שקע עמוק בגב ותרומה נאה בשמירה על הגב התחתון!

V. הפחתת הנראות (ויזואליות) של השמנת יתר (במידה וקיימת) גם במקרים של השמנת יתר משמעותית, והבאת השמנת היתר לפרופורציות האמיתיות שלה (ראו גם: טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים),

VI. מניעת  יישור יתר בברך (genu recurvatum) לקות אורטופדית שכיחה למדי, בהקשר גמישות יתר במפרקים/ גמישות יתר במפרק הברך.

 

*חשוב לציין ברמה הכללית, שגם שרירי הבטן מסייעים בהשגת סיבוב אגן לאחור (Posterior pelvic tilt) ועובדים בסינרגיה (Force couple) עם שרירי הישבן. עם זאת, לתפיסתנו חשוב מאוד בעת הליכה לבודד/ לתעדף דווקא את שרירי הישבן, הן ברמה הביומכנית והן ברמה הקואורדינטיבית! נלמד אתכם בדיוק כיצד לעשות זאת 🙂 

מוטוריקל - חדשנות מדעית,
גם ביציבה!

התנדנדות לפנים ו- לורדוזיס מותני מוגבר? ילד מתנדנד בכיסא- מדוע ילדים וגם מבוגרים נוהגים להתנדנד בכיסא?

הגננת בגן/ המורה דיווחה לכם שילדכם מתנדנד בכיסא? לא צריך לסבול מ- הפרעת קשב ריכוז או היפראקטיביות (מוטיב של ילד לא רגוע) כדי לבחור להתנדנד בכיסא. הידעתם? התנדנדות בכיסא (ראו תמונה) ובעיקר הישענות על הקצה הקדמי של המושב (בכיסא רגיל בעל 4 רגליים) תוך העתקת מרכז הכובד לפנים/ היתמכות על הרגליים הקדמיות של הכיסא, עם הרמת הרגליים האחוריות שלו באוויר (תופעה שכיחה מאוד, בקרב כלל האוכלוסיה) אינה מקרית כלל. אז מעבר לצורך של הילד או המבוגר המתנדנד בכסא להשיג שינוי תנוחה ויציאה ממנח יציבה סטטי המייצר לאות (עייפות) הבחירה להתנדנד נובעת בעיקר מהרצון/ צורך (ברוב המקרים, בלתי מודע) להתגבר על כוח הכובד/ להזדקף/ להתיישר מבלי לשלם מחיר אנרגטי (כלומר מבלי להפעיל את שרירי היציבה/ להתאמץ), מה כוונתנו?

 

 הידעתם? (V) התנדנדות לפנים בכיסא, מביאה/ מכניסה אותנו באופן אוטומטי* למנח של סיבוב אגן לפנים (Anterior pelvic tilt) דבר המהווה טריגר מיידי ליציבה "זקופה". מדוע השתמשנו במרכאות כפולות במילה זקופה? אז ככה, דיברנו רבות בדף יציבה לקויה על כך ש- יציבה נכונה בישיבה ובאופן כללי, זו יציבה הנשענת על הפעלת שרירים. מאידך, יציבה המסתמכת על אותו טריק ביומכני של סיבוב אגן לפנים, היא יציבה זקופה למראית עין בלבד, הנשענת על מבנים גרמיים (שלד) ורקמות רכות (רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..) בלבד! לאותה אשליה יציבתית מחיר שלילי נוסף הבא לידי ביטוי בהגדלת הקמר/ לורדוזה בעמוד שדרה מותני (לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס מותני) וכן יצירת עומסים מצטברים לאורך זמן ושחיקה של הגב התחתון!

*ככל שהרגליים האחוריות של הכיסא יעלו גבוה יותר באוויר וזווית המושב תיטה לפנים, כך יגדל אותו סיבוב אגן לפנים והיציבה תהיה "זקופה" עוד יותר.

התנדנדות בכיסא, פעולה שכולנו "חוטאים בה" מעת לעת, מביאה את האגן לביצוע "סיבוב אגן לפנים" ומסייעת באופן פסיבי ומזיק למדי להשיג "יציבה זקופה" למראית עין בלבד!

תמונה אופיינית של ילד מתנדנד בכיסא. התנדנדות בכיסא משקפת רצון/ צורך בלתי מודע להתגבר על כוח הכובד ולהשיג יציבה נכונה בישיבה מבלי לשלם מחיר אנרגטי! הילד בתמונה הנוכחית סובל מ- גמישות יתר במפרקים ובעקבות כך נשען על השולחן עם מרפקיו כדי להקל במידה נוספת את ההתמודדות עם חוסר היציבות* במפרקים (muscle co-contraction). 

אין עדות בתמונה הנוכחית לאותו סיבוב אגן לפנים, בשל העובדה שבירכיו של הילד נשענות על בסיס השולחן ומונעות מהאגן תנועה לכיוון סיבוב לפנים!

האם ביקרתם כבר בדף יציבה ראשי באתר שלנו?

רקע מדעי נרחב אודות שיטתנו ממתין לכם, לחצו: יציבה לקויה.

לורדוזיס גב תחתון והשמנת יתר>>

הזכרנו לורדוזיס מותני מוגבר המבליט את הבטן לפנים והישבן לאחור, זוכרים? ("רזה עם בטן בולטת החוצה"/ "רזה עם בטן נפוחה"/ רזה עם בטן שמנה").

חשוב, עם זאת, לדבר על השמנת יתר ראשונית ואמיתית (אחוזי שומן גבוהים) המהווה טריגר (זרז) להתהוות לורדוזיס מותני מוגבר כבר בגיל צעיר בו היציבה שלנו מתחילה להתעצב, כיצד הדבר מתרחש?

ובכן, השומן התוך בטני במצבי השמנת יתר אצל ילדים מהווה מסה או כוח הגורם להעתקת מרכז הכובד לפנים ולהגדלת הלורדוזה המותנית הטבעית, לעיתים במידה ניכרת. מדובר אמנם על תהליך איטי יחסית (בהשוואה לשינוי מהיר בסכמת הגוף, אצל נשים בהיריון) אבל אותו תהליך פעמים רבות משנה את מנח עמוד השדרה לכל החיים!

גם ילדים/ נערים המגיעים אלינו מלכתחילה לטובת טיפול בהשמנת יתר, בעוד ההורים לא היו מודעים לכך שהמימדים של השמנת היתר היו עשויים להיות פחות בולטים לעין אלמלא אותו לורדוזיס מותני מוגבר (ההורים הגיעו בעקבות מה שנתפס בעיניהם ובעיני הסביבה כהשמנת יתר אצל ילדים ותו לא, כלומר השמנת יתר העומדת בפני עצמה). אותם ילדים/ נערים נהנים כחלק מרוטינת הטיפול בהשמנת יתר מ- טיפול בלורדוזיס מותני!

השמנת-יתר-קלה-ללא-לורדוזיס-מותני-מוגבר-מותני-מוגבר
בתמונה הימנית (לגולשים מסמארטפון, התמונה התחתונה): אותו ילד באותה נקודת זמן, במנח יציבתי מתוקן המנטרל את הקמר/ לורדוזיס מותני מוגבר, ומטשטש את השמנת היתר הקיימת ברגע נתון (מביא אותה לפרופורציות האמיתיות שלה). המצב צפוי להשתפר עוד, עם המשך טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים (במבחר ענק של כלי טיפול חדשניים ובלעדיים העומדים לרשותנו)...
לורדוזיס מותני מוגבר, במקרה זה אצל ילד בן 9.5 הסובל מהשמנת יתר קלה, מעצים/ מגביר את מימדי השמנת היתר, כפי שניתן לראות בבירור.
בתמונה השמאלית (לגולשים מסמארטפון, התמונה העליונה): ילד בן 9.5 הסובל מ- השמנת יתר קלה, בשילוב לורדוזיס מותני מוגבר/ קמר מותני מוגבר, כלומר יציבה לקויה המבליטה בצורה יתרה את הבטן והישבן. חשוב לזכור כי גם ילד/ה רזה עם בטן בולטת החוצה/ רזה עם בטן נפוחה, עלולים להיתפס בעיניי הסביבה כילד/ה עם השמנת יתר!

עניין טכני קצר לפני שנמשיך…

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 קהל היעד אליו פונה האתר הוא אנשים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדיהם (או לעצמם) אחת ולתמיד!

איננו מעניקים טיפול בלורדוזיס מותני מוגבר או היפר לורדוזיס צווארי באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו…). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד… כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי… (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

אתר מוטוריקל לשירותכם כבר 18 שנים (2006-2024)!

 מוטוריקל –  הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ פיזיותרפיה למבוגרים או כירופרקטיקה!

אייל ציוני, מומחה ליציבה נכונה מתייחס ל- לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס טיפול, בהקשר טיפול בהשמנה אצל ילדים/ טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים בתכנית "מהיום דיאטה", ערוץ 10 (ינואר 2017).

נגן וידאו
נגן וידאו
לורדוזיס טיפול בלורדוזיס/ לורדוזה מותנית מוגברת/ יתר לורדוזיס צווארי/ היפר לורדוזיס טיפול >>

טיפול בלורדוזיס/ יישור לורדוזיס מותנית/ יישור לורדוזיס מותני (גם לבעלי מבנה גוף רזה עם בטן בולטת החוצה/ רזה עם בטן נפוחה אצל ילדים/ מבוגרים..) כולל חיזוק ממוקד ומתוחכם של שרירים מסובבי אגן לאחור, כדוגמת שרירי בטן עמוקים, שרירי ירך (hamstring) וגם שרירי ישבן, זאת לצד הגמשת שרירים מסובבי אגן לפנים (סיבוב אגן לפנים, Anterior pelvic tilt) כדוגמת שרירי מותן-כסל (ilio-psoas) וכן שרירי גב תחתון (זוקפי הגו שנוטים להתקצר, עקב הימצאות לאורך זמן במנח מקוצר…). חיזוק/ הגמשת שרירי יציבה במוטוריקל נעשים בין היתר באמצעות המודל המדעי שפיתחנו, "עיקרון שלושת ההגאים" (ראו לעיל, גם מידע בנושא "גיהוץ" עמוד השדרה™).

נוסף על כך, פיתחנו כלים חדשניים ויוצאי דופן לטובת חיזוק שרירי הליבה באוריינטציה יציבתית מדויקת וספציפית לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב/ בטן בולטת (בטן בולטת ילדים | בטן בולטת החוצה) או לטובת השמנת יתר אצל ילדים (טיפול בהשמנה אצל ילדים | טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים).

בשל הצורך החשוב כ"כ, של גיוס שרירי בטן בו-זמנית עם שרירי ישבן וירך אחורית ב- Force couple ("צימוד כוחות") לטובת התמודדות עם לורדוזיס מותני מוגבר, זאת ועוד, לאור הבנתנו שלא קיימים בשדה הקליני כלים המאפשרים לחזק את הקואורדינציה השרירית הזו בין אותן קבוצות שרירים בתרגילי פיזיותרפיה, פיתחנו כלים יוצאי דופן להשגת היעד החשוב הזה!

שימו לב, ברשותנו מבחר כלים המאפשרים, לראשונה בעולם, חיזוק שרירים תוך שיתופי פעולה (Force-couple) בין קבוצות שרירים, בעומסים גבוהים (סיבולת כוח) הרבה מעבר לאפקט המושג בתרגילי חיזוק שרירי ליבה או חיזוק שרירי יציבה כדוגמת תרגיל פלאנק (plank). כך לדוגמא, חיזוק שרירי external obliques + transversus abdominis, שרירי בטן העמוקים ביותר הנחשבים שרירי ליבה מרכזיים בגוף, יחד (בו זמנית) עם שרירי הישבן (gluteus maximus) והירך האחורי (hamstrings). תיאום שלושת קבוצות השרירים גם יחד, מאפשר נוסף על חיזוק שרירי הליבה, השגת שליטה טובה יותר באופן דרמטי על מנח האגן ביציבה המאופיינת במנח לורדוזיס מותני מוגבר (שקע בגב התחתון/ היפר לורדוזיס בגב/ קשת בגב התחתון/ רזה עם בטן נפוחה/ רזה עם בטן שמנה) הן במנחים סטטיים והן בתנועה!

במילים פשוטות יותר, אותו חיזוק שרירי ליבה ייחודי, מאפשר לילדים וגם למבוגרים "להכניס"/ "לאסוף" את הבטן בקלות יתרה ולדאוג לבקרה תנועתית יעילה של הגוף גם בהקשרים מוטוריים (תנועתיים) ענפים, נוסף על שמירה על הגוף ומניעת פציעות!

רוצים להעניק לילדכם תפקוד שלדי מוטורי ויציבתי בריא? מכיוון שמשפטים כגון "אמא.. בא לי חטיף"/ "אבא.. בא לי ממתק" וכיו"ב שגורים כ"כ בפיו של כל ילד ממוצע בימינו, זו גם הזדמנות נהדרת לתעל את ה- "בא לי",  לטובת חיזוק שרירי הליבה באופן הבא:

"בא לך ממתק? ...יודע מה בא לי? (כדי שתוכל להיות חזק...) בא לי ליבה"!
רק נותר להגיע אלינו, חיזוק שרירי הליבה והנה זה בא! 🙂

"בא לי ליבה"/ "לי בא ליבה" ®, הינו סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

ואפרופו חיזוק שרירי ליבה אצל ילדים, ילדים צעירים עובדים אצלנו קשה וגם נהנים! כיצד הדבר אפשרי?

ובכן, תקשורת מיוחדת עם ילדים היא אחד הסודות המקצועיים שלנו! בכל טיפול בלורדוזיס/ טיפול בגב כפוף/ טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל (וגם בעיות מוטוריותבעיות אורטופדיות או טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים..) פיזיו-סטנדאפיסט צמוד לילדכם! לשעשע ילדים זו המומחיות השניה (או העיקרית, קשה להחליט) שלנו! אל תתפלאו אם הילד שלכם יעבוד קשה וגם יהנה אצלנו!

ואפרופו פיזיו-סטנדאפיסט, אייל יוצא במופע סטנד אפ ייחודי ומגניב במיוחד לילדים. ראו: סטנדאפ ילדים | סטנד אפ לילדים ליום הולדת | סטנדאפיסט ליום הולדת | יום הולדת סטנדאפ לילדים | מופע סטנד אפ לילדים). 

טיפול בלורדוזיס ילדים עם פיזיו-סטנדאפיסט צמוד ולא סתם קורע מצחוק, ממש צפון קוריאה מצחוק!  🙂

מיתון לורדוזה מותנית במוטוריקל מתבצע לא רק במנחים סטטיים (עמידה/ ישיבה), אלא גם בהליכה! (בעזרת כלים מתוחכמים ובלעדיים) וכדי להשיג זאת, נדרשת פעמים רבות הגמשת קבוצות שרירים נוספות כדוגמת rectus femoris, נוסף על שיפור קואורדינציה יציבתית. אל דאגה, גם לכך פיתחנו כלי טיפול בלעדיים!

*ראו בהמשך הדף גם מידע אודות טיפול בלורדוזיס מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי!

סגנון ריצה ויציבה??

הידעתם? סגנון הריצה שלכם ואופי המשטח עליו אתם רצים, משליכים על היציבה שלכם!

ריצה בעלייה יוצרת לורדוזיס מותני מוגבר/ קשת בגב התחתון* (בעת הריצה) ריצה בירידה ממתנת (מפחיתה) את הקמר המותני/ לורדוזה מותנית!

*בין היתר בשל מעורבות יתר של שרירי המותן -כסל (iliopsoas) ומנח הגו בעת הריצה.

עם זאת, רגע קט לפני שאתם חושבים לשנות את מסלול הריצה שלכם, חשוב לציין באותה נשימה, וברוח הביטוי "אליה וקוץ בה"** (או במקרה שלנו ממש "עלייה וקוץ בה"), כי אימוני ריצה אינטנסיביים/ תכופים בעליות/ ירידות עלולים להשפיע באופן שלילי ברמה האורטופדית ולייצר לדוגמא, עומסים מוגברים ושחיקה של שרירי השוק האחורי וגיד אכילס!

כך לדוגמא, ריצה בירידה מגדילה את מנח פרונציה של כף הרגל  (בין השאר, בשל צורך של קבוצת השרירים הממתנת/ מבקרת פרונציה בבלימת עומסים "תובענית יותר" עקב תאוצת משקל הגוף בכיוון מטה וכן בשל התפקיד הנוסף המוטל על שריר השוק הקדמי, tibialis anterior במיתון מהירות גלגול כף הרגל במגע העקב עם הקרקע ומניעת "foot slap" כתוצאה מהשפעת החזר הכוח/ Ground reaction force) כך שלבעלי פרונציה בקרסול, מומלץ להימנע מאימוני ריצה ממושכים בירידות (ריצה בעלייה דווקא ממתנת את מנח הפרונציה או, ליתר דיוק את משכו, אך כאמור- מייצרת קשת בגב תחתון). מידע נרחב בדף פרונציה בכף הרגל אצל ילדים

**ע"פ מילון אבן שושן, הביטוי "אליה וקוץ בה" מתאר דבר שהוא בכללו טוב, אלא שיש בו פגם קטן (במקרה שבו עסקינן, הפגם אינו זניח כלל)

לא רק ריצה – תרגילי ספורט שגרתיים העלולים לייצר היפר לורדוזיס מותני או צווארי>>

ילדות רבות המגיעות אלינו לטובת טיפול בלורדוזיס מותנית מוגברת, עוסקות בהתעמלות קרקע ומבצעות באופן תדיר תרגילים בעייתיים כדוגמת "תרגיל גשר". אנו ממליצים להימנע מתרגיל כזה, כל עוד קיים לורדוזיס מותני מוגבר, בשל הקשתת יתר בעמוד השדרה המותני (הקשתת יתר הנכפית על עמוד שדרה מותני) אגב ביצוע התרגיל ומתיחת רקמות קדמיות, כגון שרירי הבטן (שריר שלא אמור להימתח בצורה יתרה).

נערים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון/ לורדוזיס צווארי מוגבר, נהנים אצלנו מהנחיות ברורות כיצד לבצע בצורה נכונה תרגילי ספורט בעייתיים באופן יחסי (כדוגמת עליות מתח* או "שכיבות סמיכה"**) או פעולות יומיומיות היוצרות הגדלה של לורדוזיס מותני/ לורדוזיס צווארי!

תרגיל מתח יציבה נכונה>>>

*ילדים וגם מבוגרים רבים המבצעים עליות מתח נוהגים "לעגל קצוות" (תרתי משמע – עוד רגע תבינו למה כוונתנו) ולבצע עליות מתח חלקיות, כלומר לא להגיע עם הסנטר מעל המתח, אלא להסתפק בעלייה עד גובה המצח או האף לטובת העניין ובשלב הזה לבצע "סיבוב ראש לאחור" (הרמת הסנטר ביחס לבית החזה) תוך הגדלת הלורדוזה הצווארית (יצירת היפר לורדוזיס צווארי) והקשתת עמוד השדרה הצווארי במידה יתרה, כדי "לצאת ידי חובה" ולמלא את הפער שנוצר בשל ההרמה החלקית של הגוף ביחס לגובה הבר, כך שהסנטר יעבור את גובה הבר בכל מחיר! הבעיה היא שאותו "קיצור דרך" או "תחמון" המתבצע באופן חוזר ונשנה, מקצר לאורך זמן את השרירים זוקפי הצוואר ומעודד הגדלה של היפר לורדוזיס צווארי (לכך התכוונו באומרנו "עיגול קצוות, תרתי משמע").

יתרה, עליות מתח בטווח תנועה חלקי, עלולות לייצר עם הזמן קיצור בשרירי הגב (latissimus dorsi ו- teres major) דבר שעלול להוביל לדפוס יציבה של גב כפוף/ קיפוזיס עם כתפיים שמוטות (כתפיים נפולות/ כתפיים מעוגלות).

ואם כבר מדברים על תרגיל מתח ויציבה נכונה, רבים מתחבטים בשאלה האם לבצע עליות מתח באחיזה צרה או אחיזה רחבה?

אז מה ההבדל בין ביצוע תרגיל מתח באחיזה צרה לבין אחיזה רחבה? ובכן, מעבר להבדלים בהפעלת השרירים ובתבניות התנועה השונות (אחיזה צרה מגייסת יותר את שרירי הידיים biceps brachialis, brachioradialis בעוד שאחיזה רחבה מגייסת יותר את שרירי הגב – מקרבי השכמות: latissimus dorsi, trapezius) ישנם גם משתנים ביומכניים/ פיסיקליים חשובים הקשורים לעומסים על עמוד השדרה!

בעת שאתם נתלים על המתח, מבלי להתחיל בביצוע, אודות לכוח הכובד מתפזרת מסת הגוף שלכם באופן אחיד ביחס לקו אנכי היורד מהמתח (קו החוצה את הגוף פרונטלית*, לחלק קדמי ואחורי). שימו לב, כל אימת שתבצעו עליות מתח באחיזה צרה, אפילו ברוחב הכתפיים, בעת שהמרפקים שלכם יתקדמו לכפיפה בזווית של 90 מעלות, הכתפיים שלכם וכן הראש והצוואר יוסתו לאחור (כדי למנוע פגיעה של הראש בבר וכדי להיות מסוגלים להרים את הסנטר מעל הבר…) בעוד שפלג הגוף התחתון שלכם (אגן כלפי מטה) יוסת לפנים (פיזור מסה- זוכרים?). 

מצב זה של גוף תלוי באוויר באופן אלכסוני עלול לייצר עומס על הגב התחתון. אם אתם סובלים מ- לורדוזיס מותני מוגבר או שקע עמוק בגב התחתון, העומס על הגב התחתון עלול להיות דרמטי, כך שאנו ממליצים ברמה הכללית (לכלל האוכלוסיה) לבצע תרגיל עליות מתח באחיזה רחבה מרוחב הכתפיים.

*מישור פרונטלי (Coronal Plane/ Frontal Plane) הוא קו אנכי הנמתח מצד אחד של הגוף לצד השני וחוצה אותו לחלק קדמי ואחורי.

איך תוכלו לדעת שאתם מבצעים תרגיל מתח בצורה נכונה? בקשו מחבר לצלם אתכם בפרופיל צד בעת ביצוע תרגיל המתח ושימו לב למנת של הגוף שלכם בעת העלייה, ככל שמנח הגוף אנכי, כך העומס על עמוד השדרה המותני פוחת!

*בקרוב נרחיב את היריעה בסוגיית תרגיל מתח ויציבה נכונה!

ומה בעניין תרגיל "שכיבות סמיכה"?

שכיבות סמיכה/ push ups יציבה נכונה>>>

**תרגיל "שכיבות סמיכה" (push ups) הנעשה באופן בלתי מבוקר, תוך כניעה לכח הכובד ו"הקרסה" של הבטן לכיוון הקרקע (ההיפך מאיסוף) מוביל להחלשה של שרירי הבטן (Abdominal obliques) ומהווה טריגר להתהוות לורדוזיס מותני מוגבר עם הזמן. יש להקפיד בעת ביצוע שכיבות סמיכה על  איסוף הבטן והגבהת הגב התחתון כלפי מעלה, לא באופן מוגזם של יצירת קמר (היפוך לורדוזיס) אלא יישור לורדוזיס מותני למצב של גב ישר!

שחייה ופוטנציאל ל- היפר לורדוזיס צווארי או לורדוזיס מותני מוגבר?

שחיינים רבים המשתמשים בסגנון חתירה או חזה, נוטים להתעקש על החזקת הראש מחוץ למים בזמן השחייה. שימו לב, הרמת הראש לפרקי זמן ארוכים או תכופים, יוצרת הגדלה/ היפר לורדוזיס צווארי ומביאה את שרירי זוקפי הצוואר עם הזמן לפתח קיצור, דבר המשליך על תבנית היציבה שלנו.

לורדוזיס מותני מוגבר מאידך, עשוי לבוא לידי ביטוי בשחייה בסגנון גב, בשל תנועת הזרועות לאחור (Arms over head) לצורך גריפת המים. הדבר רלוונטי במיוחד ככל שקיים קיצור בשרירי הגב Latissimus dorsi ו- Teres major.

*מידע נוסף, מקיף ומרתק בנושא שחייה ויציבה, לשרותכם בדף גב כפוף!

תרגילי מתיחות לשרירי Triceps brachii ו- Quadriceps femoris (תלת ראשי זרועי ו- ארבע ראשי ירך) ו- היפר לורדוזיס?

אכן, מתיחות שרירים, פעולה כ"כ טריוויאלית הנעשית לפני/ אגב או לאחר אימון בחדר כושר או אימון ריצה/ אימון אישי ע"י מאמן כושר אישי לילדים לדוגמא ועלולה להשליך לאורך זמן על היציבה שלכם. הכיצד? 

שימו לב, מתיחות לקבוצות שרירים מסוימות ובעיקר Triceps brachii ו- Quadriceps femoris (תלת ראשי זרועי ו- ארבע ראשי ירך) הנעשות באופן בלתי מבוקר, מהוות טריגר אוטומטי להגדלת לורדוזיס מותני. הדבר נובע, בין השאר, מהפשיטה (extension) בעמוד שדרה חזי הנלווית למתיחת השריר התלת-ראשי ו- "מוטיב השמיכה הקצרה" עליו תוכלו לקרוא בהרחבה בדף גב כפוף, בעוד שאותו היפר לורדוזיס מותני הנלווה למתיחת השריר הארבע ראשי, מיוחס למעורבות אחד הראשים שלו, rectus femoris היוצא מהאגן, נוסף על השפעת שריר ה"מותן כסל" (iliopsoas). אצל אנשים בעלי קיצור באחד משרירים אלה או שניהם גם יחד, מתיחת השריר הארבע ראשי תייצר לורדוזיס מותני מוגבר דרמטית.

חשוב להדגיש שלא אמורה להיות כל בעיה כל עוד המתיחות נעשות באופן מבוקר. אנו מדברים על תהליך הדרגתי של הגדלת לורדוזיס אצל אנשים המבצעים את המתיחות לעיתים קרובות ובאופן בלתי מבוקר.

לורדוזיס מותני מוגבר עקב השפעת השרשרת הקינמטית (Kinematic chain):

לורדוזיס מותני מוגבר פעמים רבות קשור גם (מתהווה/ מתפתח כתוצאה מ…) מנח רגלי איקס (רגלי X) בשל קיצור שרירים כדוגמת Tensor fasciae latae (דו-צידית) דבר המוביל גם ל- הגדלת לורדוזה מותנית. הדבר קשור ל"עקרון השרשרת הקינמטית", עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו, כפי שיסודות רעועים של בניין, עלולים באופן שלילי על יציבות הבניין כולו.

לרשותכם במוטוריקל טיפול מוביל גם במגוון ליקויים אורטופדיים בגפיים תחתונות: 

ראו: טיפול ברגלי xטיפול ברגלי איקסgenu valgusפרונציה של כף הרגל (pronated feet), כפות רגליים פונות פנימה (toe in position), כפות רגליים פונות החוצה (toe out position), גיד אכילס קצר (קיצור גיד אכילס), הליכה על קצות האצבעות מבוגרים הליכה על קצות האצבעות ילדים (הליכה על קצות האצבעות טיפולכף רגל שטוחה/ פלטפוס ברגל (pes planus flat foot),פשיטת יתר בברךפשיטת יתר בברכיים / genu recurvatum ועוד…

מוטוריקל - כי זקי-Foot קומה אכן, מתחילה מכפות הרגליים!

סיבוב אגן לפנים/ APT – "מלכודת הדבש" בהשגת יציבה נכונה

התפיסה הבאה שלנו, משנה גישה טיפולית רווחת מאוד (במספר שיטות טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה) לפיה סיבוב אגן לפנים (APTAnterior pelvic tilt) מהווה טריגר ל- יציבה זקופה, ומכאן לכאורה החשיבות הרבה לשימוש בו בעת טיפול בקיפוזיסטיפול בקיפוזה (טיפול בגב כפוף). מוצעים גם למכירה בפארמים/ ברשת האינטרנט אביזרים שונים, כדוגמת רצועות המחברות בין הברכיים לגב התחתון בעת ישיבה וכופות על עמוד השדרה המותני מנח פסיבי של סיבוב אגן לפנים.

ובכן לשיטתנו, לא רק ששימוש מוגזם באגן (סיבוב אגן לפנים) לטובת השגת יציבה זקופה אינו מועיל ומהווה אשליה אופטית (יציבה זקופה למראית עין בלבד…) הימצאות במנח סיבוב אגן לפנים מפחית במידה ניכרת (כמעט מנטרל) את פעולתם של שרירי יציבה חשובים ביותר (כדוגמת זוקפי גב עמוקים, semispinalis thoracis, longissimus thoracis, spinalis thoracis…), שרירי יציבה קלאסיים שייעודם הוא שמירה על גב זקוף, ובכך למעשה מחליש אותם! זהו כמובן פרדוקס אדיר (המטרה המקוריתטיפול/ שיפור יציבה; התוצאה העגומההחלשת שרירי יציבה מרכזיים …OOPSSS, מה עשינו??).

יתרה, מבלי להיות מודעים לכך, מרבית הפעולות שאנו עושים ביומיום, מעמיסות ממילא על איזור הגב התחתון (מי מאיתנו מקפיד על הרמת חפצים מהרצפה תוך כפיפה בברכיים ו- שמירה על גב זקוף??). אם כן, שימוש בלתי מבוקר ב- סיבוב אגן לפנים מעמיס בצורה יתרה על הגב התחתון ועלול לגרום ל- כאב גב תחתון ונזקים פוטנציאליים נוספים.

לפיכך, עיקרון שלושת ההגאים שפיתחנו, מאפשר לנו להגיע לרזולוציות מדויקות של הפעלת שרירי יציבה עמוקים, מבלי להפעיל עומס כלשהו על הגב התחתון, וכמובן ללא שימוש מיותר ומזיק ב- סיבוב אגן לפנים!!

באותו עניין ובהמשך לרצועות ברכיים- גב שהזכרנו, שימוש ב- כסא ברכיים, מסייע לכאורה (למראית עין בלבד) להשיג יציבה נכונה בישיבה, בשל אותו סיבוב אגן לפנים משלה/ בעייתי ומזיק! עם זאת, כסא ברכיים עשוי להועיל במידה מסוימת (ותוך שימוש במינון מסוים) לבעלי שיטוח מותני/ יישור לורדוזיס מותני (sway back posture) או לסובלים מ- עמעום עקומות עמוד שדרה (עקומות קטנות ביחס לנורמה..) בכלל זה בעלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי*.

*מה זה יישור לורדוזיס? ציינו מוקדם יותר בדף, את עקומות עמוד השדרה הפיזיולוגיות (הנורמליות). 'מודל שלושת ההגאים' שפיתחנו משרת בצורה יוצאת דופן גם ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור לורדוזיס צווארי טיפול יעיל במיוחד גם לבעלי יישור לורדוזיס מותני/ יישור לורדוזיס מותנית (flat lumbar curve)! (ראו גם סעיף מס' 1 לעיל).

ראו גם: מיישר גב | מיישר גב וכתפיים | מיישר כתפיים האם מומלץ.

כיצד מתבצע טיפול בהיפר לורדוזיס צווארי במוטוריקל?

הדגשנו כבר בראשית הדף שכדי למתן היפר לורדוזיס צווארי, יש למתן ראשית את הקמר בעמוד השדרה החזי – התשתית עליה מונח הצוואר (קיפוזיס בולט | טיפול בקיפוזיס | קיפוזיס טיפול).

עם זאת, כדי להשלים את הטיפול, יש צורך קריטי לטפל באסימטריה השרירית שהתהוותה באיזור עמוד השדרה הצווארי, תולדה של הרגלי יציבה לא נכונים עם השנים, הרגלי שינה ועוד. ברשותנו כלים חדשניים ומתוחכמים, הנשענים אף הם על "מודל שלושת ההגאים" שלנו לטובת חיזוק יוצא דופן של שרירי הצוואר הקדמיים (שרירים כדוגמת:splenius capitis ו- semispinalis capitis, semispinalis cervicis) לצד הגמשה בו זמנית של זוקפי הצוואר האחוריים הנוטים להתקצר (כדוגמת Spinalis capitis, spinalis cervicis). 

לכל אלה מתווספים תרגילי קואורדינציה יציבתית, שיסייעו לכם להגיע אל תבניות היציבה הנכונות אך הבלתי מוכרות לכם באופן "ידידותי למשתמש" ואף לשמר אותן ולהופכן ליציבה הטבעית שלכם!

זוכרים? טיפול בלורדוזיס במוטוריקל בראייה לפיה….

מוטוריקל - כדי ששימור יציבה נכונה, יהפוך גם עבורכם בקלות לעניין שבשִדְרָה   🙂

*המונח המקורי "עניין שבשגרה", פירושו דבר שאנו עושים באופן תדיר/ לעיתים קרובות.

"עניין שבשדרה" הוא סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

ראו גם: סימן מסחר | סלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית.

איסוף סנטר? מוטב להיזהר!

ואם כבר מדברים על טיפול בהיפר לורדוזיס צווארי, תמצאו ברשת האינטרנט "פתרון קסם". השתמשנו במרכאות כפולות, משום שמדובר בפתרון בעייתי במיוחד, שעלול במקרים מסוימים לייצר נזק רב באופן משמעותי ביחס לתועלת כלשהי!

על מה אנו מדברים? ובכן, אותה פעולה פשוטה לכאורה, המחוללת קסמים (גם כן לכאורה) העונה לשם "איסוף סנטר" עלולה בקונסטלציה מסוימת להיות מזיקה למדי ולייצר עומסים על עמוד שדרה צווארי ו- כאבי צוואר, או מאידך, לייצר לורדוזיס מותני מוגבר (עפי"ר בגילאים צעירים יותר) בין היתר בשל העובדה שקיימים קשר גומלין בין הסגמנטים השונים של עמוד השדרה!

כשתגיעו אלינו, תקבלו הסבר מדעי מדויק על איסוף סנטר נכון, המותאם למנח היציבה שלכם!

אז אל תהיו "עם קשה עורף",

שקע בצוואר? ברשותנו מענה/ טיפול נהדר!

האם אפשר לגבוה אחרי גיל 21? איך לגבוה בכל גיל בעזרת מיתון היפר לורדוזיס צווארי/ מיתון קשת בגב התחתון/ טיפול בלורדוזיס במוטוריקל?

הגדלת עקומות עמוד השדרה (לבעלי ליקויי יציבה כדוגמת קיפוזיס מוגבר/ קיפוזיס בצוואר/  לורדוזיס צווארי מוגבר/ לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון), נחשבת מזיקה באופן כללי לבריאות ופוגעת במראה האסתטי, אך לא רק. מבנה מפותל בצורה יתרה של עמוד השדרה* גם מוריד/ מפחית את הגובה שלכם! (קו מפותל באופן משמעותי, קצר יותר מקו מפותל באופן מתון). לפיכך, אם אתם נמוכים ותוהים איך אפשר להוסיף גובהאיך להוסיף גובה בדרך הטבעית והבריאה ביותר (ממספר ס"מ, עד 10-20 ס"מ, תלוי במידת החומרה של הגדלת עקומות עמוד השדרה/ כפיפת עמוד השדרה), יש לכם סיבה נהדרת להגיע אלינו וליהנות מהכלים המתקדמים מסוגם בעולם גם לטובת הוספת גובה! תרוויחו 2 ציפורים: יציבה נכונה (בריאות) ו- הוספת גובה (הופעה/ ביטחון עצמי) ללא ניתוח להוספת גובה!

אם תהיתם האם אפשר לגבוה אחרי גיל 21? איך להיות יותר גבוה? איך להיות גבוהה יותר? איך לשפר גובה? תרגילי מתיחה לגביהה– תוהים האם יש דבר כזה?? אז בהחלט כן! תוספת גובה במוטוריקל אפשרית בזכות 'מודל/ עיקרון שלושת ההגאים' ('Three steering wheels principle') המדעי שפיתחנו (מידע נוסף לעיל, בפסקה מס' 1), המאפשר בין היתר ביצוע תרגילי מתיחה לגביהה/ יישור עמוד השדרה/ טיפול בקיפוזיס/ יישור לורדוזיס, בעזרת כלים מדעיים ובריאים מאין כמותם!

 

*מימד טיפולי נוסף ובלעדי אף הוא במוטוריקל המסייע ב- הוספת גובה אצל ילדים/ מבוגרים, הינו הרמת קשת כף הרגל/ חיזוק קשת כף הרגל (במצבים של רגל שטוחה פלטפוס/ פרונציה בכף הרגל  צניחת קשת כף הרגל כף רגל שטוחה כפות רגליים שטוחות, טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס גמיש, פלטפוס ברגל, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס ברגל טיפול, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קשה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה (pes planus / flat foot).

לידיעתכם, גם הרמת קשת כף הרגל, תסייע לכם למנוע פציעות אורטופדיות שונות המתהוות עם השנים, כדוגמת plantar fasciitis או shin splint syndrome. מידע נוסף בדף: צניחת קשת כף הרגל.

 

פרונציה של כף הרגל (Pronated feet)/ כפות רגליים במנח יתר פרונציה באופן משמעותי, אצל ילד בן 5.5 בעל גמישות יתר שטופל במוטוריקל. המנח האלכסוני של גיד אכילס מודגש (*מנח נורמלי הינו מנח אנכי!). קריסת קשת בכף הרגל בעלת ביטוי שלילי הן על היציבה הכללית שלנו, תפקודים מוטוריים כדוגמת שיווי משקל ו- קפיצה ילדים (ילד לא מצליח לקפוץ). פרונציה של כף הרגל טיפול עשוי לסייע לכם גם בתוספת גובה 🙂

מדוע אסור לדחות טיפול בלורדוזיס/ טיפול בקיפוזיס/ יציבה לקויה כדוגמת היפר לורדוזיס/ גב כפוף/ גב עקום למועד מאוחר יותר?

הורים רבים בוחרים לעיתים לדחות טיפול בלורדוזיס/ טיפול בקיפוזיס טיפול בבעיות יציבה אצל ילדיהם למועד/ גיל מאוחר יותר, מסיבות שונות בהן חוסר זמן (וצורך להשקיע בדברים אחרים, כגון לימודים..) חוסר רצון להתעמת עם הנער המתבגר (הדעתן) המסרב בכלל לשמוע על כך שהיציבה שלו זקוקה לתיקון, מפאת ניסיון קודם עם טיפול/ טיפולים שלא הועילו ועוד..

המסר שלנו להורים כאלה הינו חד משמעי: אסור לדחות טיפול בלקויות יציבה/ יציבה רפויה מסיבות רבות, להלן החשובות שבהן:

מסקנה נרכשת: לא קיימת אפילו סיבה טובה אחת, לדחות טיפול בלורדוזיס מוגבר/ טיפול בקיפוזיס/ קיפוזיס טיפול/ יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה למועד מאוחר יותר!!

מוטוריקל - קראתי? הבנתי. המידע ממש רלוונטי!

מוטוריקל -

קראתי? הבנתי.

המידע ממש רלוונטי!

שימו לב, דף שקע בגב התחתון/ לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי יורחב בקרוב!

לורדוזיס מוגבר, חזרה לראש הדף