היפרטוניה בילדים/ טונוס שרירים מוגבר/ טונוס שרירים גבוה טיפול/ מתח שרירים גבוה/ טיפול בהיפרטוניה (Hypertonia) בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)

מוטוריקה, יציבה, אורטופדיה והשמנת-יתר ילדים, נוער ומבוגרים

היפרטוניה, טונוס שרירים גבוה אצל ילדים/ טונוס שרירים מוגבר אצל ילדים בידיים/ ברגליים/ שרירי הצוואר ועוד, טיפול חדשני בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) המובילה.

מהי היפרטוניה/ היפר טונוס/ מתח שריר גבוה/ טונוס שרירים גבוה? כיצד משליכה על התפקוד היומיומי? מה המשמעות הייחודית של טיפול בשיטת מוטוריקל/ טונוס שרירים גבוה טיפול? על שאלות אלה ואחרות ניתן מענה בדף הבא. נפתח בהגדרה קצרה:

היפרטוניה (hypertonia) הגדרה– היפרטוניה מוגדרת כ- מתח שרירים גבוה/ נוקשות בשרירים/ טונוס שרירים גבוה/ מתח מוגבר המקשה על ביצוע תנועות. הגוף נוקשה וקיים קושי בהפרדת תנועות (הפרדת תנועה), דבר היוצר סרבול מוטורי (סרבול גופני) קושי בתפעול חפצים ולעיתים גם שבירת חפצים עדינים, עקב קושי בויסות כוח ושימוש בכוח מוגזם.

במצב של טונוס תקין, השרירים (בעת מנוחה) מכווצים ברמה שבה המפרקים 'מתקבעים' בתנוחה המבוקשת (מוכנות טובה לתנועה), כך שכוח קל נוסף נחוץ כדי ליצור תנועה. במצב של היפרטוניה/ מתח שרירים גבוה (נוקשות שרירים) לעומת זאת, השרירים מכווצים במידה יתרה (מעבר לזו הנחוצה לאותה מוכנות לתנועה) וכך בעצם, מגבילים תנועה אקטיבית ופסיבית של המפרקים ע"י הפעלת כוחות מתיחה/ משיכה של העצמות.

היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר, עשויה לבוא לידי ביטוי גם בצד אחד של הגוף בלבד (לדוגמא מתח שרירים מוגבר ביד ורגל ימין) עקב פגיעה נוירולוגית (בדוגמא זו, צד שמאל של המוח/ אונה שמאלית) כדוגמת שיתוק מוחין (cp). נראה את הילד/ה הולכים עם רגל ימין הליכה על קצות האצבעות (באופן אסימטרי) ועם מרפק ימין בכפיפה (גם כן, אסימטרית).

היפרטוניה/ מתח שרירים גבוה מקשה בצורה יתרה על תפקוד תנועתי יומיומי. הילד מתקשה לדרג את תנועותיו, מתקשה להשקיע את הכוח המתאים למשימה ולפעול בקצב המתאים למשימה וחווה תסכול רב. כך לדוגמא, בעת כדרור כדורסל, נדרשת היד (על מכלול המפרקים שבה) לספוג וללוות את תנועת הכדור מעלה, לפני שהיא מקפיצה אותו (לפני שדוחפת אותו חזרה לכיוון הרצפה…). ילד בעל היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה ידחוף את הכדור בעוצמה מבלי שיספוג את תנועתו, וייתכן ש"יחטוף את הכדור בפניו" בחוזקה או באצבעות היד המכדררת לאחר אותה הקפצה חזקה (ומן הסתם, יתקשה מאוד בפעולה מוטורית בסיסית זו…).

דוגמא נוספת, היפרטוניה אצל ילדים באה לידי ביטוי פעמים רבות בשרירי השוק. טונוס שרירים גבוה בקבוצת שרירי triceps surae (הכוללת את שריר ה- soleus וה- gastrocnemius) מקשה על ההליכה, מוביל להגבהה של העקב מהקרקע ודפוס של הליכה על קצות האצבעות. אותה היפרטוניה עלולה לייצר גם קשיים בשיווי משקל ושיבוש תבניות תנועה, לעיתים מלווה גם ב- היפרטוניה בשרירי הירך (hamstring) דבר המגביר את השימוש בתבניות תנועה אבנורמליות (לא תקינות). הליכה על קצות האצבעות לאורך זמן, עלולה לייצר קיצור גיד אכילס (קיצור נרכש) ככל שמדובר ב- היפרטוניה אסימטרית (צד אחד של הגוף, כמו בדוגמא של שיתוק מוחין, cp שהבאנו) עלולה להיווצר עם השנים עקמת בעמוד השדרה וכן שחיקה אסימטרית של המפרקים. העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה) יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית' (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משליכה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

כיצד תבוא לידי ביטוי היפרטוניה בגפיים התחתונות ברמה התפקודית? הזכרנו בפסקה הקודמת הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים. ובכן, ילד בעל היפרטוניה בשרירי השוק והירך, עשוי לסבול מ הליכה מסורבלתריצה מסורבלת (סרבול בהליכהסרבול בריצה)/ סרבול בדהרות ובדילוגים (וקשיים ברכישת מיומנויות בסיסיות אלה..) סרבול משמעותי הכולל בין היתר קשיים בהתנתקות מהקרקעהליכה על קצות האצבעותריצה על קצות האצבעות ושימוש מוגזם בבירכיים, גם בשל קיצור גיד אכילס (גיד אכילס קצר קיצור בגיד אכילס). ילד בעל טונוס שרירים מוגבר/ היפרטוניה סביב מפרק הקרסול יתקשה בתכנון ובשליטה על תנועת הרגליים בעת ניסיונו לדהור או לדלג (הדבר ייראה כסוג של אימפולסיביות תנועתית/ חוסר שליטה על כיווץ השרירים/ 'אי ציוּת' (חוסר ציות) של השרירים לאופן בו הילד התכוון להפעילם…

בתמונות הבאות: קיצור גיד אכילס לאחר שנים של הליכה על קצות האצבעות

גיד-אכילס-קצר-אצל-ילדים-טיפול-גיד-מקוצר-248x300-1.png

גיד אכילס קצר/ קיצור גיד אכילס חמור (severe shortness of achilles tendon) אצל ילד/ נער בן 14.5 המטופל במוטוריקל. הקיצור המשמעותי בא לידי ביטוי בין היתר בדפוס של הליכה על קצות האצבעות (בתמונה זו: עמידה סטטית, עם ניתוק עקבים דרמטי ולא רצוני מהקרקע) וקשיים ניכרים ביציבות/ שיווי משקל (ראו: שיווי משקל לילדים).

לאחר חודשיים (שמונה מפגשים) של טיפול להארכת גיד אכילס בלבד, הילד מסוגל סוף סוף לעמוד על העקבים בפעם הראשונה מזה 8 שנים ולגלות (להכיר) את עצמו מחדש!

חשוב מאוד לציין כי בכל פעולה שאנו מבצעים, בכלל זה הליכה וריצה, השרירים עובדים ב- סינרגיה תנועתית כך שבעת שקבוצת שרירים אחת (אגוניסטית) מתכווצת, קבוצת השרירים מצידה השני של העצם/ הגפה/ הגו (קבוצת שרירים אנטגוניסטית) מרפה לצורך יעילות תנועתית וחסכון אנרגטי (המנגנון הפיזיולוגי הזה מכונה reciprocal innervation/ Reciprocal inhibition). היבט חשוב נוסף לצורך יצירת הרמוניה תנועתית והגנה על המפרקים כולל סוגים שונים של כיווץ שרירים, בכלל זה כיווץ קונצנטרי, אקצנטרי ואיזומטרי. אותו כיווץ אקצנטרי לדוגמא בשריר tibialis anterior (שריר שיורד מהשוק אל הקרסול), מאפשר לכף הרגל לספוג זעזועים בהליכה ובריצה באופן מבוקר (מדורג) ע"י האטת קצב והגבלת משך הכניסה של כף הרגל למנח פרונציה ("פרונציה מבוקרת", מידע נוסף בדף פרונציה של כף הרגל). טונוס שרירים מוגבר מגביל את יכולתם של השרירים לפעול באופן יעיל ומתואם, מסרבל את התנועה וכמובן, בהקשר הנוכחי חושף את הגוף לסכנת פציעות לאורך זמן!

הזכרנו קשיים ב- מוטוריקה עדינה, כדוגמת שבירת חפצים עדינים… ילד בעל טונוס שרירים מוגבר עשוי לשבור (באופן תכוף) את החוד של העיפרון בעת כתיבה, בשל אותה שליטה לקויה על שריריו.

מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה?

 

מוטוריקה זה מוטוריקל

מי אנחנו? מהי שיטת 'Adaptive-Load'?

שיטת מוטוריקל ('Adaptive-Load') הינה 'סטארט-אפ' ישראלי בפיזיותרפיה¹, שיטת טיפול חדשנית ו-'פורצת-דרך' הנצמדת לדיסיפלינות מדעיות שונות (אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיסיקה ועוד..) שפותחה במהלך שני העשורים האחרונים לטובת טונוס שרירים גבוה אצל ילדים, נוסף על ספקטרום רחב של בעיות מוטוריות, אורטופדיות ו- יציבה לקויה. שיטת הטיפול שלנו מביאה לעולם חדשנות מדעית עניפה בכל אחד מתחומי התמחותנו וספציפית, רציונל מדעי חדש לטובת טיפול בטונוס שרירים גבוה, נוסף על מבחר עצום של כלי טיפול מקוריים, יצירתיים וחדשניים.

שיטתנו נכנסה בין היתר לאקדמיה ולכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics). 

¹אייל ציוני, מפתח שיטת הטיפול ומומחה למוטוריקה ויציבה/ אורטופדיה, מגיע מתחום שנקרא 'רפואת-ספורט', עם התמחות ספציפית במוטוריקה ויציבה (3 שנות התמחות) באגף לרפואת ספורט, המכללה האקדמית בוינגייט, נוסף על לימודי קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה² בחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה והתפתחות הילד בביה"ס לרפואה, אוניברסיטת ת"א (לימודי המשך ברפואה). רקע אקדמי ומקצועי מלא לרשותכם בדף אייל ציוני- כרטיס ביקור מדעי.

²קינזיולוגיה ופתוקינזיולוגיה – תורת התנועה ולקויות/ פתולוגיות בשלד ורקמות החיבור בהיבטים מוטוריים, יציבתיים וגם אורטופדיים.

אייל צבר ניסיון קליני של מעל 20 שנה ב- טיפול בהיפרטוניה אצל ילדים, עם פיתוח מתמיד ויישום קליני של מעל 4,500 (!) כלי טיפול מדעיים וחדשניים בכל תחומי התמחותו (מאות מתוכם פותחו לטובת טיפול בטונוס שרירים גבוה!) וכאמור, מאחורי כלי הטיפול חדשנות מדעית עניפה, כלומר רציונל מדעי חדש ותפיסות טיפול חדשניות!

נוסף על העיסוק הקליני, מרצה אייל על שיטתו לפורומים רפואיים שונים (הרצאות התפתחות הילד | ימי עיון התפתחות הילד | השתלמויות פיזיותרפיה | השתלמויות ריפוי בעיסוק | ההשתלמויות לגננות) נוסף על הרצאת ארגונומיה ויציבה לחברות הייטק, ארגונים, מוסדות ממשלתיים ועוד.

לאור התעניינות רבה מצד גורמים בחו"ל, בכלל זה משפחות המגיעות אלינו עם ילדיהן מעת לעת לטיפול (בעיקר מצפון אמריקה) בכוונתנו להתחיל בעתיד הקרוב בהעברת ידע לחו"ל (ארה"ב כיעד ראשון) ולהפוך את שיטת 'Adaptive-Load' לבינלאומית.

נשמח להציע גם לילדכם/ לכם את כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם, כמענה ל- טונוס שרירים גבוה.

ואגב:

1. ברוכים הבאים לאתרנו המחודשמוזמנים ליהנות מהתוכן המדעי העשיר, גם בהקשר טיפול בהיפרטוניה, טונוס שרירים גבוה.

 אנו שוקדים בימים אלה על העלאה של כ- 120 דפים במגוון נושאים מאתר מוטוריקל הישן!

 

מדוע איננו מחוברים לוואטסאפ??

2. תוהים מדוע איננו מחוברים לוואטסאפ? ההסבר לכך פשוט: לתפיסתנו, כל פעולה של הקלדה ממושכת בסמארטפון נחשבת להרסנית במיוחד ל- יציבה ולעמוד השדרה! מגיעים אלינו במשך השנים מטופלים רבים (נערים/ אנשי הייטק) בעלי יציבה לקויהיציבה לא נכונה, עם סימפטומים קשים של כאבי צווארכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש (אפילו סביר) באפליקציות המבוססות על העברת מסרים בהקלדה. מוזמנים להיכנס לדף קיפוזיס טיפולטיפול בקיפוזיס ולגלות מידע חשוב נוסף!

ואפרופו וואטסאפ, רוצים לדעת איך לשבת נכון מול מחשב או כיצד להשתמש בצורה בריאה בשאר הגאדג'טים? (סמארטפון, טאבלט..) מידע יקר ערך ממתין לכם בדף: ישיבה נכונה מחשבארגונומיה ישיבה נכונה (ישיבה ממושכת מול מסך | ישיבה נכונה מול שולחן מחשב | ישיבה נכונה במשרד | ארגונומיה מחשב | ישיבה מול מחשב צוואר | ישיבה נכונה מול המחשב | מיקום מסך מחשב | איך לבחור כיסא מחשבאיך לבחור כסא מחשבבחירת כסא מחשב | הרצאת ארגונומיה).

איך מזהים טונוס שרירים גבוה?

טונוס שרירים גבוה אצל ילדים יבוא לידי ביטוי הן במנח המפרקים, דפוסי היציבה והן בתבניות התנועה של הילד. כך לדוגמא, כפות ידיו של הילד תהיינה קפוצות (נוטות להיסגר כמו קפיץ), אם ננסה לפתוח את כף היד נחוש בהתנגדות של השרירים (מתח/ טונוס שרירים גבוה) הילד עשוי להתקשות בשחרור רצוני של חפץ אותו הוא אוחז. דוגמא נוספת, כפות הרגליים תהיינה במנח פוינט באופן תמידי (plantar flexion) והזכרנו כבר את נושא ה- הליכה על קצות האצבעות.

היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר, הבאה לידי ביטוי ב קושי בוויסות כוח נוסף על קשיים בהפרדת תנועה (נוקשות תנועתית) עשויה לגרור מסורבלות מוטוריתסרבול תנועה לכל דבר ועניין (מוטוריקה גסהמוטוריקה עדינה גם יחד) ואף לייצר פציעות לאורך זמןהילד המסורבל עשוי לחוות קושי לעצור/ להפסיק תנועות בשל שליטה לקויה על השרירים (קושי בבקרה תנועתית), להפגין (לבצע) תנועות חדות ונוקשות, להתעייף מהר מכל פעולה בשל השקעת כוח עודפת, לחוש קושי בתפעול חפצים ומן הסתם, לחוות תסכול תנועתי ניכר מכל פעולה לא מוצלחת!

נוסף על ההשלכות המוטוריות, טונוס שרירים גבוה עלול להשליך גם על היציבה ולהוביל למנחי יציבה לקויה, כדוגמת קיפוזיס מוגבר עם כתפיים שמוטות או לורדוזיס מותני מוגבר

פתאום זה קל… מוטוריקל

היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה טיפול, טיפול בהיפרטוניה:

אחרי שדיברנו על איך מזהים טונוס שרירים גבוה, נספר לכם כי שיטת מוטוריקל כוללת מבחר ענק של כלי טיפול מדעיים ומתוחכמים (הנשענים על עקרונות מדעיים באנטומיה/ פיזיולוגיה/ ביומכניקה) לטובת:

ילדכם מתקשה להתנתק מהקרקע בשל היפרטוניה בקרסול? אנו מציעים טיפול ייחודי לבעלי מתח שרירים גבוה (לעיתים מלווה גם ב- בעיות אורטופדיות כדוגמת גיד אכילס קצרפרונציה של כף הרגלפרונציה בכף הרגל אצל ילדים).

מידע מקיף ומשמעותי לרשותכם גם בדף טיפול בסרבול מוטורי.

מעת לעת אנו נשאלים על טיפול בהיפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה אצל ילדים וכיצד ניתן לגייס את המוטיבציה שלהם? 

ובכן, לא רק שאנו מציעים את הכלים המתקדמים מסוגם בעולם לטובת טונוס שרירים מוגבר אצל ילדים, אנו ממש אלופים בלשעשע ילדים!

לאייל ציוני, עבדכם הנאמן שפה משותפת ומשעשעת במיוחד עם ילדים (גם עם קטנטנים), כך שהתואר "פיזיו-סטנדאפיסט" (שהוענק לו ע"י אחד ההורים לפני שנים רבות…) אינו מקרי. בזכות כימיה מיוחדת בין המטפל לילד, גם עבודה קשה הופכת לאפשרית ואף מהנה 🙂 

ואפרופו פיזיו-סטנדאפיסט, לאחר שנים רבות בהן קורע ילדים מצחוק במסגרת העיסוק הקליני, יוצא אייל במופע סטנד אפ ייחודי ומגניב במיוחד לילדים.

Check it out :)) סטנדאפ ילדים | סטנד אפ לילדים ליום הולדת | סטנדאפיסט ליום הולדת | יום הולדת סטנדאפ לילדים | מופע סטנד אפ לילדים).

טיפול בהיפרטוניה ילדים עם עבודה קשה + פיזיו-סטנדאפיסט צמוד ולא סתם קורע מצחוק, ממש צפון קוריאה מצחוק!  🙂

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי, טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי, משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה.. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים/ חיזוק חגורת כתפיים לילדים) זריזות, מהירות, קואורדינציה לילדים ועוד…

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! ("כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!").

המטריה המוטורית של מוטוריקל המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות ובכל עונות השנה 🙂

*המטריה המוטורית ® היא סלוגן שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

ראו גם: סימן מסחר | סלוגן לעסק | סלוגן שירות | סלוגן לעסק דוגמאות | סלוגנים מנצחים | סלוגנים טובים | סלוגנים בעברית

ועניין טכני קצר לקראת סיום…

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 קהל היעד אליו פונה האתר הוא אנשים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדיהם (או לעצמם) אחת ולתמיד!

איננו מעניקים טיפול ב- טונוס שרירים גבוה/ טונוס שרירים מוגבר אצל ילדים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו…). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד… כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי… (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

אתר מוטוריקל לשירותכם כבר 18 שנים (2006-2024)!

 מוטוריקל –  הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים!

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה אצל ילדים, חזרה לראש הדף