היפרטוניה בילדים/ טונוס שרירים מוגבר/ טונוס שרירים גבוה טיפול/ מתח שרירים גבוה/ טיפול בהיפרטוניה (Hypertonia) בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)

מוטוריקה, יציבה, אורטופדיה והשמנת-יתר ילדים, נוער ומבוגרים

היפרטוניה, טונוס שרירים גבוה אצל ילדים/ טונוס שרירים מוגבר אצל ילדים בידיים/ ברגליים/ שרירי הצוואר ועוד, טיפול חדשני בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) המובילה.

מהי היפרטוניה/ היפר טונוס/ מתח שריר גבוה/ טונוס שרירים גבוה? כיצד משליכה על התפקוד היומיומי? מה המשמעות הייחודית של טיפול בשיטת מוטוריקל/ טונוס שרירים גבוה טיפול? על שאלות אלה ואחרות ניתן מענה בדף הבא. נפתח בהגדרה קצרה:

היפרטוניה (hypertonia) הגדרה– היפרטוניה מוגדרת כ- מתח שרירים גבוה/ נוקשות בשרירים/ טונוס שרירים גבוה/ מתח מוגבר המקשה על ביצוע תנועות. הגוף נוקשה וקיים קושי בהפרדת תנועות (הפרדת תנועה), דבר היוצר סרבול מוטורי (סרבול גופני) קושי בתפעול חפצים ולעיתים גם שבירת חפצים עדינים, עקב קושי בויסות כוח ושימוש בכוח מוגזם.

במצב של טונוס תקין, השרירים (בעת מנוחה) מכווצים ברמה שבה המפרקים 'מתקבעים' בתנוחה המבוקשת (מוכנות טובה לתנועה), כך שכוח קל נוסף נחוץ כדי ליצור תנועה. במצב של היפרטוניה/ מתח שרירים גבוה (נוקשות שרירים) לעומת זאת, השרירים מכווצים במידה יתרה (מעבר לזו הנחוצה לאותה מוכנות לתנועה) וכך בעצם, מגבילים תנועה אקטיבית ופסיבית של המפרקים ע"י הפעלת כוחות מתיחה/ משיכה של העצמות.

היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר, עשויה לבוא לידי ביטוי גם בצד אחד של הגוף בלבד (לדוגמא מתח שרירים מוגבר ביד ורגל ימין) עקב פגיעה נוירולוגית (בדוגמא זו, צד שמאל של המוח/ אונה שמאלית) כדוגמת שיתוק מוחין (cp). נראה את הילד/ה הולכים עם רגל ימין הליכה על קצות האצבעות (באופן אסימטרי) ועם מרפק ימין בכפיפה (גם כן, אסימטרית).

היפרטוניה/ מתח שרירים גבוה מקשה בצורה יתרה על תפקוד תנועתי יומיומי. הילד מתקשה לדרג את תנועותיו, מתקשה להשקיע את הכוח המתאים למשימה ולפעול בקצב המתאים למשימה וחווה תסכול רב. כך לדוגמא, בעת כדרור כדורסל, נדרשת היד (על מכלול המפרקים שבה) לספוג וללוות את תנועת הכדור מעלה, לפני שהיא מקפיצה אותו (לפני שדוחפת אותו חזרה לכיוון הרצפה…). ילד בעל היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה ידחוף את הכדור בעוצמה מבלי שיספוג את תנועתו, וייתכן ש"יחטוף את הכדור בפניו" בחוזקה או באצבעות היד המכדררת לאחר אותה הקפצה חזקה (ומן הסתם, יתקשה מאוד בפעולה מוטורית בסיסית זו…).

דוגמא נוספת, היפרטוניה אצל ילדים באה לידי ביטוי פעמים רבות בשרירי השוק. טונוס שרירים גבוה בקבוצת שרירי triceps surae (הכוללת את שריר ה- soleus וה- gastrocnemius) מקשה על ההליכה, מוביל להגבהה של העקב מהקרקע ודפוס של הליכה על קצות האצבעות. אותה היפרטוניה עלולה לייצר גם קשיים בשיווי משקל ושיבוש תבניות תנועה, לעיתים מלווה גם ב- היפרטוניה בשרירי הירך (hamstring) דבר המגביר את השימוש בתבניות תנועה אבנורמליות (לא תקינות). הליכה על קצות האצבעות לאורך זמן, עלולה לייצר קיצור גיד אכילס (קיצור נרכש) ככל שמדובר ב- היפרטוניה אסימטרית (צד אחד של הגוף, כמו בדוגמא של שיתוק מוחין, cp שהבאנו) עלולה להיווצר עם השנים עקמת בעמוד השדרה וכן שחיקה אסימטרית של המפרקים. העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה) יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית' (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משליכה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

כיצד תבוא לידי ביטוי היפרטוניה בגפיים התחתונות ברמה התפקודית? הזכרנו בפסקה הקודמת הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים. ובכן, ילד בעל היפרטוניה בשרירי השוק והירך, עשוי לסבול מ הליכה מסורבלתריצה מסורבלת (סרבול בהליכהסרבול בריצה)/ סרבול בדהרות ובדילוגים (וקשיים ברכישת מיומנויות בסיסיות אלה..) סרבול משמעותי הכולל בין היתר קשיים בהתנתקות מהקרקעהליכה על קצות האצבעותריצה על קצות האצבעות ושימוש מוגזם בבירכיים, גם בשל קיצור גיד אכילס (גיד אכילס קצר קיצור בגיד אכילס). ילד בעל טונוס שרירים מוגבר/ היפרטוניה סביב מפרק הקרסול יתקשה בתכנון ובשליטה על תנועת הרגליים בעת ניסיונו לדהור או לדלג (הדבר ייראה כסוג של אימפולסיביות תנועתית/ חוסר שליטה על כיווץ השרירים/ 'אי ציוּת' (חוסר ציות) של השרירים לאופן בו הילד התכוון להפעילם…

חשוב מאוד לציין כי בכל פעולה שאנו מבצעים, בכלל זה הליכה וריצה, השרירים עובדים ב- סינרגיה תנועתית כך שבעת שקבוצת שרירים אחת (אגוניסטית) מתכווצת, קבוצת השרירים מצידה השני של העצם/ הגפה/ הגו (קבוצת שרירים אנטגוניסטית) מרפה לצורך יעילות תנועתית וחסכון אנרגטי (המנגנון הפיזיולוגי הזה מכונה reciprocal innervation/ Reciprocal inhibition). היבט חשוב נוסף לצורך יצירת הרמוניה תנועתית והגנה על המפרקים כולל סוגים שונים של כיווץ שרירים, בכלל זה כיווץ קונצנטרי, אקצנטרי ואיזומטרי. אותו כיווץ אקצנטרי לדוגמא בשריר tibialis anterior (שריר שיורד מהשוק אל הקרסול), מאפשר לכף הרגל לספוג זעזועים בהליכה ובריצה באופן מבוקר (מדורג) ע"י האטת קצב והגבלת משך הכניסה של כף הרגל למנח פרונציה ("פרונציה מבוקרת", מידע נוסף בדף פרונציה של כף הרגל). טונוס שרירים מוגבר מגביל את יכולתם של השרירים לפעול באופן יעיל ומתואם, מסרבל את התנועה וכמובן, בהקשר הנוכחי חושף את הגוף לסכנת פציעות לאורך זמן!

הזכרנו קשיים ב- מוטוריקה עדינה, כדוגמת שבירת חפצים עדינים… ילד בעל טונוס שרירים מוגבר עשוי לשבור (באופן תכוף) את החוד של העיפרון בעת כתיבה, בשל אותה שליטה לקויה על שריריו.

מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה?

 

מוטוריקה זה מוטוריקל

איך מזהים טונוס שרירים גבוה?

טונוס שרירים גבוה אצל ילדים יבוא לידי ביטוי הן במנח המפרקים, דפוסי היציבה והן בתבניות התנועה של הילד. כך לדוגמא, כפות ידיו של הילד תהיינה קפוצות (נוטות להיסגר כמו קפיץ), אם ננסה לפתוח את כף היד נחוש בהתנגדות של השרירים (מתח/ טונוס שרירים גבוה) הילד עשוי להתקשות בשחרור רצוני של חפץ אותו הוא אוחז. דוגמא נוספת, כפות הרגליים תהיינה במנח פוינט באופן תמידי (plantar flexion) והזכרנו כבר את נושא ה- הליכה על קצות האצבעות.

היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר, הבאה לידי ביטוי ב קושי בוויסות כוח נוסף על קשיים בהפרדת תנועה (נוקשות תנועתית) עשויה לגרור מסורבלות מוטוריתסרבול תנועה לכל דבר ועניין (מוטוריקה גסהמוטוריקה עדינה גם יחד) ואף לייצר פציעות לאורך זמןהילד המסורבל עשוי לחוות קושי לעצור/ להפסיק תנועות בשל שליטה לקויה על השרירים (קושי בבקרה תנועתית), להפגין (לבצע) תנועות חדות ונוקשות, להתעייף מהר מכל פעולה בשל השקעת כוח עודפת, לחוש קושי בתפעול חפצים ומן הסתם, לחוות תסכול תנועתי ניכר מכל פעולה לא מוצלחת!

נוסף על ההשלכות המוטוריות, טונוס שרירים גבוה עלול להשליך גם על היציבה ולהוביל למנחי יציבה לקויה, כדוגמת קיפוזיס מוגבר עם כתפיים שמוטות או לורדוזיס מותני מוגבר

פתאום זה קל… מוטוריקל

היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה טיפול, טיפול בהיפרטוניה:

אחרי שדיברנו על איך מזהים טונוס שרירים גבוה, נספר לכם כי שיטת מוטוריקל כוללת מבחר ענק של כלי טיפול מדעיים ומתוחכמים (הנשענים על עקרונות מדעיים באנטומיה/ פיזיולוגיה/ ביומכניקה) לטובת:

ילדכם מתקשה להתנתק מהקרקע בשל היפרטוניה בקרסול? אנו מציעים טיפול ייחודי לבעלי מתח שרירים גבוה (לעיתים מלווה גם ב- בעיות אורטופדיות כדוגמת גיד אכילס קצרפרונציה של כף הרגלפרונציה בכף הרגל אצל ילדים).

מידע מקיף ומשמעותי לרשותכם גם בדף טיפול בסרבול מוטורי.

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי, טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי, משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה.. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים/ חיזוק חגורת כתפיים לילדים) זריזות, מהירות, קואורדינציה לילדים ועוד…

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! ("כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!").

המטריה המוטורית של מוטוריקל המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות, בכל עונות השנה 🙂

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)   

ועניין טכני קצר לקראת סיום…

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 קהל היעד אליו פונה האתר הוא אנשים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדיהם (או לעצמם) אחת ולתמיד!

איננו מעניקים טיפול ב- טונוס שרירים גבוה/ טונוס שרירים מוגבר אצל ילדים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו…). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד… כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי… (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

אתר מוטוריקל לשירותכם כבר 18 שנים (2006-2024)!

 מוטוריקל –  הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים!

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

היפרטוניה/ טונוס שרירים גבוה אצל ילדים, חזרה לראש הדף